Jak jste se dostala k bylinkám a k víře, že mají léčivou moc?

Přiznám se, že abych k něčemu takovému dospěla, musela jsem obletět půl zeměkoule. Ve Spojených státech a Francii, kam jsem odcestovala studovat jazyky, jsem se řízením osudu na univerzitě dostala do velice liberální komunity, která žila udržitelným způsobem života a vlastnoručně si pěstovala plodiny na studentské farmě. Tam jsem hodně věcí pochopila, což mi zásadně změnilo život. Začala jsem se zajímat o bylinky a všechno, co s nimi souvisí. Zpětně jsem také zjistila, že můj děda byl nadšený bylinář. Našla jsem některé jeho recepty a v rodinné knihovně desítky knih a publikací o bylinkách a jejich účincích i herbářů, a tak se to vlastně celé přirozeně propojilo.

Zdroj: Youtube

Co to vlastně znamenalo být bylinářem?

Děda, který byl dlouhá léta v invalidním důchodu, chodil sbírat maliníkové a jahodové listy, z nichž dělal čaje určené k běžnému každodennímu pití, míchal je s lipovými a bezovými listy a trávil hodně času v přírodě s bylinkami. Čaji od dědy byla vždycky zásobená celá rodina i známí, kteří se na něj obraceli.

Po návratu ze studií v zahraničí jste začala experimentovat s bylinkami u nás. Jaká byla odezva?

V roce 2014, když jsem se vrátila, byla úplně jiná doba než dnes, kdy se bylinky a masti nebo tinktury z nich těší velkému zájmu. Mezi lidmi tehdy panovala v tomto směru spíše nedůvěra…

Na jaké bylinky bychom si měli dávat pozor, protože mají kontraindikační vlastnosti v kombinaci s jinými léčivkami, nebo léky?

Pokud užíváme nějaké léky, měli bychom to určitě konzultovat s lékařem. Pozor bychom si v tomto směru měli dát na třezalku, která je často doporučována na spaní, nebo na macerovaný třezalkový olej. Tam může vzniknout problém, že když se jím namažeme, neměli bychom vycházet na sluníčko, protože se potom může na kůži objevit nepříjemná vyrážka. Proto je ideální používat jej na noc. Další problém může nastat v případě, že žena užívá antikoncepci, protože třezalka může její účinek oslabovat.

V zimním období řádí nejrůznější respirační onemocnění. Existuje nějaká mast nebo tinktura, které pomáhají v rámci prevence i léčby?

Na respirační potíže a močové ústrojí je nejlepší tinktura z lichořeřišnice, kterou se jednak můžeme léčit, nebo si udělat třítýdenní preventivní kúru, během níž ji užíváme pravidelně každý den. Hodně praktická je i tinktura z echinacey. Můžeme si je kapat do čaje, ideální pro zimní období je k tomuto účelu bylinkový čaj s bezem, lípou a šípkem, což je takový český klasický zimní bylinkový trojboj.

Pokud se nachladíme nebo onemocníme chřipkou, je nejlépe pracovat s pryskyřicemi z jehličnanů a zároveň s éterickými oleji. Jako základ použijeme čistý nerafinovaný olivový olej, přidáme trochu včelího vosku, ve vodní lázni je zahřejeme a smícháme. Nakonec do masti přidáme trochu pryskyřice ze smrku, jedle či borovice, nebo éterický olej a ideálně trochu citronu, který na organismus působí povzbudivě. Tuto mast si mažeme pod nos, což má dvojí efekt: jednak zklidní a zahojí rozedřenou, podrážděnou pokožku a dále ulehčí dýchání. Můžeme ji mazat i na hrudník a na záda, což je taková stará, nicméně stále platná babičkovská metoda.

Můžeme si pryskyřici sami nasbírat v lese?

Určitě, stačí mít otevřené oči a vyrazit do lesa na procházku. Stejně tak si můžeme koupit kadidlovou pryskyřici nebo myrhu a macerovat je s olejem a včelím voskem. Kadidlo je velice účinné na hojení pokožky i respirační obtíže. Kromě toho můžeme samozřejmě kadidlo nebo myrhu s vlastnoručně nasbíranou pryskyřicí smíchat, a účinek masti tak ještě umocnit.

Lze si doma vlastnoručně připravit vedle masti nebo tinktury i něco dalšího pro zdraví?

Vlastně všechno, co vidíme v drogerii, si můžeme poměrně snadno vyrobit sami doma z bylinek, od šamponu přes pleťový krém, vlasový balzám až po sprchový gel nebo kondicionér. Ta škála je nekonečná, a když tomu člověk propadne, tak mu ustavičně vznikají pod rukama nové a nové možnosti a kombinace. Je to vlastně takové celoživotní objevování a uvědomování si, co mi vyhovuje, a co ne.

Zdroj: časopis Květy The 11 Best Herbs for Depression | The Botanical Institute