Naše babičky dobře věděly, proč si na podzim udělat zásobu sušených bylinek. Použít se ale samozřejmě dají i v čerstvém stavu. Které zázračné přírodní prostředky dokážou zbavit rýmy jako mávnutím kouzelného proutku?

Zdroj: Youtube

Levandule

Léčivý fialovomodrý aromatický keř levandule lze použít začerstva i sušený. Pokud si vyrobíte silný odvar, můžete velmi dobře zažehnat bronchitidu a jiná onemocnění dýchacích cest. Silný odvar můžete popíjet jako čaj nebo kloktat. Tinkturu z levandule lze pak použít k inhalacím i ke kloktání. Levandule je také osvědčenou bylinkou, která pomáhá při astmatu.

Rýmovník

Rýmovník je možné pěstovat jako pokojovou rostlinu. Jeho vůně je podobná mátě, meduňce nebo kafru. Připravit z něj můžete čaj. Listy stačí rozříznout nebo rozdrtit a zalít horkou vodou. Nápoj však chutná dobře i zastudena. Blahodárné účinky této byliny prokazatelně zbavují rýmy a nachlazení. 

Řepík

Řepík lékařský má silné protizánětlivé účinky, proto se používá i na záněty dutiny ústní a na bolavé zuby. Tinktura je vhodná při rýmě, kašli a bronchitidě. Můžete si z ní připravit i kloktadlo. Výborný je i čaj z řepíku. Bylinná směs smíchaná z řepíku, měsíčku, šalvěje, slézu a tymiánu je velmi účinná při chrapotu a kašli.

Šalvěj

Šalvěj je oblíbenou léčivkou už po staletí a má stejně jako řepík prokazatelné protizánětlivé účinky. Při bolesti v krku a kašli se doporučuje kloktat odvar nebo tinkturu. Zlepšuje především odkašlávání. Kvůli obsahu thujonu by však šalvěj u citlivých lidí mohla vyvolat křeče, proto se její konzumace nedoporučuje epileptikům, těhotným a kojícím ženám a malým dětem. 

Tymián

Tymián, známý také jako mateřídouška obecná, má silné protizánětlivé a antibakteriální účinky. Běžně se užívá při nachlazení, mírní kašel a bolesti krku. Jakožto přírodní antibiotikum pomáhá též při infekcích v ústech. Můžete ho pít jako čaj. Pokud vás trápí suchý dráždivý kašel, přidejte do tymiánového odvaru trochu majoránky, tím ještě více podpoříte léčivý účinek.

Černý bez

Při respiračních onemocněních pomáhá čaj ze sušených květů. Dokáže snižovat teplotu a uvolňuje dýchací cesty od usazeného sekretu. Bezový čaj se dá kombinovat i s jinými bylinkami, například s lipovým nebo hluchavkovým květem, případně s podbělem nebo diviznou. Čaj z bezu podávejte také při zánětech močových cest, při nadýmání a nervových zánětech.

Heřmánek

Heřmánek má celkový pozitivní vliv na imunitní systém. Pomůže při rýmě a nachlazení, uleví při kašli a chrapotu i bolesti v krku. Také dokáže ulevit žaludku při křečích a nadýmání. Navíc zklidňuje organismus, tudíž navozuje klidný spánek.

Rozmarýn

Voňavý dřevitý keř rozmarýnu má antiseptické účinky. Jeho inhalace působí proti nachlazení a počínající rýmě. Výrazně pomáhá také při zahlenění průdušek, plic a dutin. Rozmarýn totiž snižuje otok sliznice. Umí však pomoci i při potížích s trávením a nadýmáním.

Šišák bajkalský

Díky svým antibiotikálním účinkům je šišák vhodný jako prevence proti respiračním chorobám. Také léčí srdeční arytmie, snižuje krevní tlak a pozitivně působí na nervové potíže. Užít ho můžete i proti nespavosti a neklidnému spánku. Má sedativní účinky, kterých se využívá při tlumení různých bolestí.

Divizna

Divizna uvolňuje hleny, čistí průdušky při chrapotu, léčí sliznice, zmírňuje dráždění horních cest dýchacích a pomáhá při zánětu průdušek a hrtanu. Proto je významnou složku různých čajových směsí proti kašli. Vhodná je i při léčbě astmatu. Silný odvar se používá jako kloktadlo. 

Rakytník

Rakytník je zdrojem vitaminu C a A. Pomáhá při plicních, jaterních, zažívacích a kloubních onemocněních i při zánětech hrdla a infekcích ústní dutiny. Má biostimulační účinky, díky čemuž rakytník významně podporuje náš imunitní systém.

V podzimní a zimní sezoně se rakytník vyplatí užívat preventivně. A samozřejmě kdykoli při nachlazení a rýmě, chřipce, angíně a nejrůznějších virózách. Povzbuzuje činnost jater a plic a je vynikajícím pomocníkem při očistě organismu. Užívat se mohou plody i šťáva.

Zdroj: vlasta.cz 30 Herbs That Fight Cold And Flu | Prevention Herbs for Cold and Flu- Best Remedy To Keep Your Cold In Check (hdfcergo.com) wikipedia.org

Související články