Bylinky lze využít v mnoha formách. Dají se použít čerstvé nebo sušené listy, ale velmi často se používají ve formě olejů. Bylinky se dají mezi sebou kombinovat, a znásobit tak jejich účinek. Které byste doma měli po padesátce mít?

Zdroj: Youtube

Jak bylinné oleje aplikovat

Mezi účinné a bezpečné způsoby podávání a používání rostlinných éterických olejů patří přímá aplikace a aromaterapie. Lze je ale využít i v domácnosti jako přírodní dezinfekci.

Bylinné oleje nabízejí stovky výhod a mnohé pomáhají s řadou zdravotních neduhů. Těchto šest patří k těm nejoblíbenějším a nejefektivnějším.

1. Olej z aloe vera

Aloe olej je oblíbený v potravinářském průmyslu i kosmetice. Najdete ho v pleťových vodách, gelech, balzámech na rty a dalších produktech v péči o pleť. Aloe vera olej je zejména vhodný pro velmi vysušenou pokožku, která bývá po menopauze častá.

Jako masážní olej skvěle pomáhá s tišením bolesti. Kromě toho se olej z aloe vera používá na pokožku po bodnutí hmyzem. Využití má i při onemocnění dásní a zubů, protože tento olej snižuje plak a riziko vzniku kazů.

2. Šalvějový olej

Šalvějový olej můžete použít mnoha způsoby. Často se přidává do krémů, pleťových vod, parfémů, detergentů a mýdel. Používá se také k léčbě různých onemocnění souvisejících s očima. Kromě léčby očí se používá v boji proti úzkosti, depresím, stresu a nespavosti.

Je prospěšný pro ženy s menstruačními problémy i ženy v menopauze, kdy zmírňuje návaly a pocení. Překvapivě také ulevuje od bolesti a reguluje krevní tlak.

3. Eukalyptový olej

Zředěný eukalyptový olej podávaný perorálně pomáhá při zánětech a bolestech dýchacích cest a při řadě onemocnění, jako je kašel, záněty dutin, infekce dýchacích cest a bronchitida. Eukalyptový olej zklidňuje sliznice v případech astmatu a alergie.

TIP!

Aromaterapeuti doporučují dát éterický olej na vatový tampon nebo papírový kapesníček a ten inhalovat několikrát denně. Můžete olej přidat i do aromalampy nebo nebulizéru (nejnovější forma difuzéru, kdy se rozptylování vonného oleje obejde bez tepla a vody).

Několik kapek do horké vody ve vaně udělá stejnou službu. Kromě úlevy při dýchacích potížích pomáhá také od bolesti a posiluje imunitu.

4. Konopný olej

Konopný olej je známý pro své zdravotní přínosy a využívá se hojně v kosmetice. Ale nejen tam. Je bohatý na vitaminy a minerály, mimo jiné železo. Právě díky železu je vhodný pro ženy, u nichž jsou často hodnoty železa v deficitu.

Má též antibakteriální a protizánětlivé vlastnosti, snižuje riziko diabetu II. stupně, krevní tlak a hladinu cholesterolu. Pomáhá regulovat tělesnou hmotnost a působí proti stárnutí a rozvoji demence.

5. Mátový olej

Éterický olej z máty peprné je jedním z nejoblíbenějších díky skvělým lékařským výhodám, které nabízí. Zmírňuje střevní křeče a zlepšuje příznaky syndromu dráždivého tračníku podle studie, která byla zveřejněná v New York Times.

Kromě těchto hlavních přínosů je mátový olej také známý tím, že pomáhá při dalších žaludečních problémech, pomáhá s dýchacími potížemi a zmírňuje herpetické infekce.

6. Olej z libavky

Tuhle bylinku možná neznáte nebo ji znáte jen ze zahrádky. Jde o keřík, jehož plody vypadají podobně jako brusinky. Libavková silice má protizánětlivé a protirevmatické vlastnosti, takže olej z libavky je ideální pro starší osoby, které se potýkají s artritidou.

Je to analgetikum i antirevmatikum. Primárně se libavkový olej používá při léčbě bolestí kloubů a svalů. Předchází také infekcím a podporuje zdraví pokožky a vlasů.

Související články

Zdroj: vlasta.cz, sixtyandme.com, healthline.com