Játra každý den těžce pracují, stejně tak žlučník. Jsou velká zhruba jako fotbalový míč a nacházejí se na pravé straně pod hrudním košem. Žlučník je menší, asi jako hruška, a je umístěn hned pod játry.

Játra a jejich funkce

Pomáhají tělu trávit potravu, regulovat hladinu chemikálií v krvi a zbavovat se toxinů. Jsou tedy hlavním detoxikačním orgánem. Také se podílejí na tvorbě žluči (trávicí tekutina), která se pak přesunuje do žlučníku, odkud odchází do tenkého střeva. Játra se podílí na asi 500 chemických procesů a bez nich by lidské tělo zkolabovalo. Přestože žlučník a játra spolupracují, bez žlučníku tělo fungovat může, takže nezřídka se v případě problémů odstraňuje.

Které byliny a rostliny jsou vhodné na regeneraci těchto dvou orgánů?

Zdroj: Youtube

1. Ostropestřec mariánský

Pochází ze Středomoří, ale roste i v Evropě, Severní a Jižní Americe a jižní Austrálii. Ostropestřec mariánský je pichlavá, ale jedlá rostlina, která patří k jedné z nejlepších bylin, pokud jde o podporu zdraví jater. Obsahuje skupinu aktivních složek, které podporují přirozený detoxikační proces, probíhající v játrech, a také normální buněčnou regeneraci. Zdravotní benefity potvrzují i vědecké studie. Jako jaterní tonikum se používá už po staletí a tradičně jako antioxidační podpora, která pomáhá udržovat játra v nejlepším chodu.

2. Kurkuma

Kurkuma pochází z jihovýchodní a východní Asie a je známá svou žlutou barvou. Je to vynikající bylina, která podporuje imunitní systém, zdravé trávení i funkce jater. Předpokládá se, že má také antioxidační vlastnosti. Díky nim odborníci věří, že pomáhá chránit játra před poškozením.

3. Pampeliška

Květy pampelišky jsou mnohem víc než obyčejný plevel. Kořeny a lístky jsou nejen jedlé, ale taky nutričně bohaté a slouží jako zdroj potravy v různých kulturách. Pampeliška obsahuje železo, draslík, zinek, vitaminy A, B a C a mnohé další látky. Jako tradiční bylinu ji používali domorodí Američané na podporu žaludku. Podle studie College of Naturopathic Medicine pomáhá kořen pampelišky podporovat vylučování žluči (umožňuje správné odbourávání a metabolismus tuků), stimulovat trávení a detoxikovat játra.

4. Lopuch

Lopuch je běžná rostlina, která se vyskytuje v mnoha oblastech světa, včetně Severní Ameriky. Jako plevel roste často na smetištích, rumištích a kolem cest. V Japonsku se ale cíleně pěstuje, protože řapíky a kořeny se považují za velkou dobrotu. Sušené listy pak mají široké uplatnění v přírodním léčitelství, čaj z lopuchu obsahuje řady užitečných látek, které podporují lymfu, zdravé trávení, funkci jater a přirozený detoxikační proces těla. Pozor, k vnitřnímu užívání nejsou vhodné rostliny, které rostou skutečně velmi blízko rušné silnice.

5. Schisandra neboli klanoplaška čínská

Tuhle bylinku asi moc neznáte, přestože je výtečným pomocníkem pro podporu žlučníku a jater. Tato rostlina poskytuje spoustu antioxidantů a je také adaptogenem, který podporuje přirozenou odolnost vašeho těla a schopnost adaptovat se na stres. V Číně ji nazývají Wu Wei Zi, a tento název pochází z pěti odlišných chutí, které se nacházejí v této rostlině a které jsou spojeny s prvky tradiční čínské medicíny: kyselá, hořká, sladká, štiplavá a slaná. V rámci tradiční čínské medicíny se schisandra používá k podpoře endokrinního a trávicího systému a také jater. Na starost má enzymy v játrech a pomáhá udržovat zdravý růst jaterních buněk.

6. Houba outkovka pestrá

V Číně je považovaná za poklad mezi léčivými prostředky tradiční čínské medicíny. Nazývá se „tráva z Říše nebes“ nebo „Královská houba“. V Británii jí říkají „krocaní ocas“. Obsahuje beta glukany, které se používají při léčbě a prevenci rakoviny, ale také při onemocnění jater. Beta glukany podporují zdravou zánětlivou reakci a normální růst buněk. Je lepší je užívat ve formě doplňků stravy, protože na rozdíl od jiných hub je tento druh tvrdý a nemusí dobře chutnat.

7. Lékořice

Ačkoli se při pomyšlení na lékořici mnohým často vybaví žvýkací bonbóny, je to skutečná bylina se silnými léčivými vlastnostmi. Vědecké studie prokázaly, že kořen lékořice má protizánětlivé, antivirové a jaterní ochranné účinky. Hlavní aktivní složkou v kořeni lékořice je saponinová sloučenina glycyrrhizin, která se běžně používá v tradiční čínské a japonské medicíně k léčbě mnoha onemocnění, včetně onemocnění jater. Pozor na lékořici by si ale měli dávat lidé, kteří jsou na ni citliví, protože její konzumace může zvýšit krevní tlak nebo snížit hladinu draslíku v krvi.

Zdroj: vlasta.cz gaiaherbs.com healthline.com

Související články