Nemusí se nám to líbit, ale to, že musíme kolem padesátky chodit na malou častěji než dejme tomu ve dvaceti, je pravda. Nemusí to přitom značit žádný zdravotní problém, je to jedna ze změn přicházejících s věkem. Časté nucení na močení nemusí přitom znamenat inkontinenci.

VIDEO: Proč chodíme v noci čůrat, i když před spaním nepijeme?

Zdroj: Youtube

Na vině je chybějící estrogen

Jednou z hlavních příčin všech těch změn je pokles hladiny ženského pohlavního hormonu estrogenu, který přispívá k pevnosti stěny močového měchýře. Když estrogenu ubývá, stěny močového měchýře slábnou a zároveň ztrácejí svou pružnost.

Výsledkem je pak vyšší frekvence močení. Mezi další příznaky toho, že estrogenu už není tolik, jsou také častější infekce močových cest, citlivost prsou a ztráta kostní hmoty.

Když je příčinou pokles orgánů

Tohle všechno je přirozený vývoj, i když jeho důsledky nám nemusejí být příjemné. Častější návštěvy toalety však mohou mít i své vážnější důvody – může je způsobit například prolaps neboli pokles orgánů v pánvi kvůli oslabení svalů a vazů pánevního dna. Může jít o pokles močového měchýře, ale také o dělohu či konečník. 

Močový měchýř se kvůli tomu nemusí dokonale vyprázdnit, zůstává v něm trochu moči, a tak se poměrně brzy může znovu objevit nutkání na malou. Jako prevence dobře fungují Kegelovy cviky, další cviky vám může poradit urogynekolog, v úvahu připadá i další cílená terapie, případně operace.

Pozor na infekci močových cest

Časté močení může být také projevem zánětu močových cest, který se přitom neprojevuje bolestí. Lékaři pro to mají vysvětlení – jak se snižují hladiny pohlavních hormonů, sliznice vaginy se stává sušší a mění se i její pH, důsledkem čehož je, že případný zánět močových cest už není tak bolestivý a jeho hlavním projevem se stává potřeba chodit každou chvíli na WC.

Za časté močení mohou i léky

Příčin toho, proč musí ženy chodit častěji na záchod, je nezřídka více. Často jde o jejich kombinaci. Patří mezi ně i postupně se snižující kapacita močového měchýře nebo vleklá zácpa – nedostatečně vyprázdněná střeva mohou tlačit na močový měchýř.

Spouštěčem častého močení může být také užívání některých léků, které zvyšují produkci moči – týká se to třeba léků na cukrovku nebo vysoký krevní tlak. Také kofein působí hodně močopudně, stejně jako alkohol.

Časté močení jako příznak cukrovky

Je dobré vědět také to, že časté močení je jedním z prvních příznaků diabetu II. typu. Pokud jste tímto problémem nikdy netrpěli a poslední dobou vás časté močení trápí, raději to proberte se svým lékařem.

Stejně jako byste se na něj měli obrátit v případě, že časté nutkání na malou provází inkontinence. Dnešní medicína má už poměrně dost možností, jak ji řešit.

Zdroj: vlasta.cz, healthpartners.com, huffpost.com

Související články