Černý česnek není žádná zvláštní rostlina. Na černý se mění díky speciálnímu procesu. Během „výroby“ se bílý česnek pod kontrolovanou teplotou a vlhkostí nechá karamelizovat. Díky tomu změní bílou barvu na černou a taky získá jinou chuť.

Musí „zestárnout“

K vytvoření černého česneku se musí cibulky udržovat při vysoké vlhkosti a zvýšené teplotě (kolem 50 °C) po dobu několika týdnů. Proces výroby má kořeny na Dálném východě, kde ho skladovali v hliněných nádobách i několik měsíců. Při procesu enzymy rozkládají složky, které dodávají česneku jeho ostrou chuť.

Chutná sladce i kysele

Pomalý proces tvorby dává černému česneku texturu, která se podobá datlím s mírně sladkou, pikantní chutí. Někdo ji dokonce přirovnává k balzamikovému octu, jinému připomíná chuť rozinek či dokonce lékořici. Tahle sladká a štiplavá chuť se hodí k čedaru a dalším sýrům s hodně výraznými chuťovými profily. Zkuste si namazat černý česnek na sýr či slané sušenky. Výsledek vás překvapí.

Pátá umami

Proces „stárnutí“ bílého česneku přináší také chuť označovanou jako umami neboli pátou chuť. Nejméně známá ze všech chutí se přitom objevuje velice často. Její název pochází z japonštiny a znamená „lahodná či delikátní“. Tahle zemitá kombinace chutí zvyšuje sekreci slin, stimuluje hlad a posiluje chuť dalších jídel. Skvěle se hodí do salátových dresinků, sendvičových pomazánek, marinád a omáček.

Více antioxidantů než syrový česnek

Černý česnek má dvakrát až třikrát více antioxidantů než česnek syrový, tedy bílý. Antioxidanty chrání vaše buňky před volnými radikály, které hrají roli při vzniku nemocí, jako jsou srdeční choroby a rakovina.

Zdroj: časopis Vlasta 6 Impressive Health Benefits of Black Garlic (healthline.com)

Související články