Kokrhavý kašel, který děsil matky malých dětí před objevem antibiotik, je zpět. Původcem onemocnění je bakterie, kterou jako šestatřicetiletý objevil v roce 1906 belgický imunolog a mikrobiolog Jules Bordet.
Zabijácká bakterie po něm dostala jméno – Bordetella pertussis. Nemoc má mnoho jmen: pertuse, černý kašel, dávivý kašel, kokafrén, tříměsíční kašel, zajíkavý kašel, stodenní kašel….
VIDEO: Černý kašel se šíří Českem. Hlavní epidemiolog IKEM doporučuje pravidelné přeočkování. Podívejte se na video.
U nás nemoc řádila především v roce 1956, kdy onemocnělo téměř padesát tisíc lidí. V období 1945–1959 zemřelo v Československu na černý kašel 2638 lidí.
V roce 1958 proto bylo zavedeno plošné očkování, které černý kašel během sedmi let takřka vymýtilo. Mezi lety 1960 a 1983 už byl černý kašel příčinou úmrtí v „pouhých“ 21 případech. Pertuse se však i přes očkování vrací v cyklech.
Test: Víte, jak poznat černý kašel
Jak poznat černý kašel?
Pertuse se projevují nejprve nenápadně a je lehké splést si ho s nachlazením nebo lehkou virózou. Protože kdo by hledal černý kašel za zvýšenou teplotou, posmrkáváním, kýcháním a slabým kašlem?
Ve druhém stadiu ale přijde záchvatovitý urputný kašel, často doprovázený zvracením, hubnutím a vyčerpáním. Kokrhavý kašel je tak intenzivní, že může v krajním případě způsobit až zlomeninu žeber, kýlu nebo pomočování.
Nebezpečí pro děti
Nejnebezpečnější je pro malé děti, které ještě nemají vyvinutou schopnost kašlat. Proto se mluví v poslední době o vhodnosti přeočkování v těhotenství. V tom případě totiž imunita z matky přejde i na dítě.
„Očkování v těhotenství je v jiných státech běžnou součástí prenatální péče a pohybuje se někde mezi 60 a 90 procenty. U nás je to asi 1,5 procenta,“ říká epidemioložka Kateřina Fabiánová v rozhovoru pro Hospodářské noviny.
Účinnost vakcíny aplikované v dětství léty vyprchá, proto odborníci doporučují nechat se jednou až dvakrát během života proti černému kašli nechat přeočkovat. Dospělí si očkování v řádu stovek či jednoho tisíce korun hradí.
Zdravotní pojišťovny na ně většinou přispívají z fondu prevence. Mluví se však o tom, že pokud bude případů černého kašle přibývat, bude alespoň pro těhotné dostupné v rámci zdravotního pojištění.
Koho přeočkovat?
Stejně jako v případě jiných vážných nemocí je právě v tuhle chvíli vhodné přemýšlet o přeočkování i z jiných důvodů, než je těhotenství. Odborníci doporučují očkování i pro seniory nebo chronicky nemocné.
Je apel namístě? „Ano, určitě, u zejména dospělých s astmatem nebo chronickou obstrukční plicní nemocí a obézních diabetiků, kteří mají významně zvýšené riziko těžkého průběhu dle studie CDC. Také ale pro všechny věkové skupiny pacientů s vrozenou nebo získanou poruchou imunity,“ upřesňuje přednostka Pneumologické kliniky 1. LF UK a Thomayerovy nemocnice Martina Koziar Vašáková.
Jak se přenáší černý kašel
Přenašečem je člověk. Bakterie nakažený přenese na ostatní kapénkami při kašlání, smrkání, ale i osobním kontaktem. Infekční jsou i pacienti s mírnými projevy nemoci nebo zcela bez příznaků.
Za jak dlouho se projeví a jak dlouho trvá
Průměrně trvá od prvního kontaktu s nemocným nemoc týden až deset dnů, než se dostaví první příznaky. Doba trvání onemocnění se různí, krátká však rozhodně není.
„Pertusi se říká tříměsíční kašel, takže k zotavení dochází po třech měsících. U těch, kteří jsou včas léčení antibiotiky. Někdy mohou zůstávat v plicích trvalé strukturální změny, jako je např. roztažení průdušek,“ uvádí Martina Koziar Vašáková.
Jak poznat černý kašel
Protože se jedná o bakteriální infekci, je třeba ji potvrdit laboratorním testem. A protože se jedná o bakteriální zánět, napoví o infekci již vysoké hodnoty bílých krvinek, zvýšená hladina CRP v krvi.
Definitivní a přesné potvrzení poskytne po odběru z nosohltanu vyšetření PCR (výsledek je cca během 1–4 dnů). Dříve se využívala metoda kultivace (výsledek cca za 3–5 dnů) nebo změření hladiny protilátek z krve (cca 7–14 dnů).
Léčba černého kašle
Černý kašel se léčí antibiotiky a ideální je, pokud je léčba zahájena v raném stadiu onemocnění, před výskytem záchvatů intenzivního kašle. „Antibiotika jsou zásadní,“ potvrzuje pneumoložka Martina Koziar Vašáková a doplňuje, co by ještě v léčbě nemělo chybět.
„Samozřejmě léky k potlačení kašle, u astmatiků a pacientů s CHOPN (chronická plicní obstrukční nemoc, pozn. red.) je často nutné posílení medikace.“
Zdroj: Vlasta.cz, Státní zdravotní ústav, Dr. Max