Jaro je ideální období pro celkovou detoxikaci organismu. Lidé po padesátce by se měli zaměřit zejména na čištění jater a střev. K tomu je červená řepa naprosto ideální.

Tato snadno dostupná zelenina má kromě detoxikačních účinků i další pozitivní vlivy na zdraví. Navíc je cenově dostupná a má výbornou chuť.

Zdravotní přínosy červené řepy jsou větší než potenciální rizika. Strava by však měla být rozmanitá a monotónní diety mohou zdraví spíše poškodit.

Zdroj: Youtube

Proč je řepa tak zdravá?

Červená řepa je oblíbená a nutričně hodnotná zelenina s mnohostranným využitím. Je bohatá na vitaminy A, B, C a K, které jsou klíčové pro zdraví očí, imunitní systém a správnou srážlivost krve.

Obsahuje také důležité minerály, jako je železo, které podporuje tvorbu červených krvinek, draslík, který je zásadní pro srdce, a hořčík, který je nezbytný pro správnou funkci svalů, nervového systému a metabolismu.

V řepě najdeme také další výživné látky a antioxidanty, které chrání tělo před škodlivým oxidačním stresem.

Červená řepa snižuje tlak

Pokud máte nízký krevní tlak, pravidelná konzumace řepy není zcela vhodná. V případě nízkého tlaku jsou lidé unavenější a malátní. Červená řepa krevní tlak snižuje, takže se hodí naopak spíše pro ty, kteří mají tlak vysoký.

Zkuste recept z řepy, který pročistí tělo

Tento vynikající a zdravý salát se skládá pouze ze čtyř základních surovin. Nejdříve si připravte červenou řepu. Očistěte 2 až 3 kusy, uvařte je doměkka v osolené vodě a po vychladnutí nakrájejte na malé kostičky.

Poté oloupejte 2 středně velké cibule, nakrájejte je najemno a přidejte k nakrájené řepě do salátové mísy.

Pro dochucení přidejte extra panenský olivový olej, trochu octa, osolte a opepřete podle chuti.

Salát nechte přibližně 60 minut odležet v lednici, aby se chutě vzájemně propojily. Před podáváním můžete salát přelít i svou oblíbenou zálivkou.

Zdroj: vlasta.cz, tylecraze.comprostreno.cz, prozeny.cz

Související články