Metoda použití vlastního tuku v oblasti plastické chirurgie není žádnou novinkou. V poslední době nabírá v Česku na popularitě díky své univerzálnosti a praktické využitelnosti. Pomoci má zeštíhlit oblast, ve které tuk přebývá, a zároveň doplnit ty partie lidského těla, které by trochu tuku navíc naopak snesly. Slouží také jako korekce jizev či jako forma omlazení. Přibližme si, jak takový zákrok probíhá a co si pod ním můžeme představit.

VIDEO: TOP 5 Jak co nejrychleji zhubnout?

Zdroj: Youtube

Metoda vlastního tuku neboli tekuté zlato

„Jedná se o techniku, při které se tuk odebírá z jedné části těla pacienta a následně se vpravuje do jiných oblastí za účelem estetických nebo rekonstrukčních úprav. Obvykle je tuk odebrán z oblasti břicha, boků, stehen nebo hýždí, čímž současně dosáhneme tvarování problematických partií. Následně jej pomocí vpichů aplikujeme tam, kde je potřeba zlepšit objem nebo tvar. Často se používá k omlazení tváře či hřbetů rukou, ke zvýraznění rtů, vyplnění vrásek nebo zvětšení poprsí,“ vysvětluje primář přední pražské kliniky estetické medicíny Pavel Horyna.

Metoda se během let stále zdokonalovala a dnes je běžně používána v různých oblastech plastické chirurgie. V Česku se začal vlastní tuk pacientů více využívat před více než deseti lety. V poslední době však kliniky zaznamenávají výrazně vyšší zájem klientů. „S tím, jak se vyvíjejí nové techniky, dokážeme pomocí autologního tuku dosáhnout skutečně hezkých výsledků. To jde také ruku v ruce se současným trendem přirozenosti,“ uvádí odborník, který se zákroky zabývá.

Nelze aplikovat cizí tuk

Ačkoliv tuto metodu odborníci označují za jednoznačně nejšetrnější zákrok do lidského těla, nejedná se o metodu, která by mohla být prováděna za pomoci druhého člověka. „Tukovou tkáň nelze například darovat, vždy musí být použit tuk vlastní. Jedinou výjimkou je dárcovství mezi jednovaječnými dvojčaty, která mají shodnou DNA. Zákrok nelze provést u velmi štíhlých klientů, kteří nemají dostatečné množství tuku pro odběr,“ doplnil lékař.

Navíc je nutné počítat s tím, že stejně jako u liposukce neboli odsátí tuku není výsledek zeštíhlení daných partií doživotní. To znamená, že pokud se bude člověk přejídat a stravovat se nezdravě, je velká pravděpodobnost, že se mu tukové polštáře vrátí. A naopak – pokud výrazně zhubne, nejspíš zeštíhlí i v místech, kam byl tuk aplikován. Stále se totiž jedná o lidský tuk, který si tělo samo zpracovává.

Zdroj: Vlasta.cz, Medicom Clinic, NY Times

Související články