Internetem denně kolují desítky článků s produkty, které mají pomoci při očistě těla. Často jsou napsané tak bravurně, že je těžké rozlišit, kde je pravda. Pokud jde o detoxikaci, je třeba si hned na začátku ujasnit, že rychlé a módní očisty, které slibují, že vám vyčistí krev a zázračně odstraní z těla toxiny, jsou nejenom obecně neúčinné, ale i potenciálně nebezpečné.

Obecně platí, že krev žádnou tabletkou či nápojem „vyčistit“ nejde, lze ale pomoci orgánům, které mají očistu v našem těle za úkol. A to umí právě chlorella. Podporuje tělesné systémy a pomáhá zefektivnit očistu hned několika způsoby. Pojďme si to přiblížit.

Chlorella ve zkratce

Jde o druh řasy a zelenou superpotravinu, která pochází z japonských a tchajwanských vod. Chlorella je bohatá na vitaminy, minerály, bílkoviny a omega-3 mastné kyseliny. Často se plete se spirulinou, další řasou, která je také propagována pro své zdraví prospěšné účinky.

Zdroj: Youtube

1. Podporuje čistotu pleti

Existují studie, které naznačují, že chlorella může do značné míry snížit výskyt kožních výronů a zlepšit kvalitu pleti. Lipidy v chlorelle totiž zabíjejí mikroorganismy, které způsobují vyrážky. Jednoduše řečeno – výzkumy potvrzují, že čistší pleť je jedním z největších přínosů chlorelly

2. Pomáhá odstraňovat těžké kovy

Vše nasvědčuje tomu, že je chlorella jedním z našich nejsilnějších chelátorů, což znamená, že se váže na ionty kovů v těle a zneškodňuje jejich chemické účinky. Všichni dobře víme, kolik sloučenin ohrožujících zdraví vypouštějí do vzduchu jaderné elektrárny. Pozitivní ale je, že studie z roku 2016 ukazuje, že právě chlorella může pomoci z lidského těla tyto sloučeniny odstraňovat.

3. Napomáhá imunitě

Chlorella je nejenom „likvidátorem“ toxických látek, ale může také pomoci podpořit váš imunitní systém. Jedna ze studií prokázala zvýšenou produkci cytokinů, což dává za pravdu myšlence, že chlorella může stimulovat imunitní reakci. Hustota živin v chlorelle navíc přispívá ke zlepšení celkového zdravotního stavu. 

Jak chlorellu užívat?

Chlorella je běžně k dostání ve formě prášku či kapslí. Pokud chcete být kreativní, můžete prášek přidávat do koktejlů, dušené zeleniny, nebo dokonce i do pečiva. Neexistuje žádná striktně daná dávka, a doporučuje se proto řídit pokyny, které jsou uvedené na jakémkoliv doplňku stravy s chlorellou

Nikdo není dokonalý

Přestože je chlorella obecně považována za bezpečnou, byly přece jenom zaznamenány i některé nežádoucí účinky, mezi které můžeme zařadit průjem, nevolnost, plynatost či žaludeční křeče. Může se také zvýšit citlivost pokožky na slunce, proto dbejte na bezpečnost při slunění a pravidelně používejte ochranný faktor SPF. Pokud máte alergii na plísně, máte sníženou imunitu či jste citliví na jód, chlorelle se raději vyhněte. Zapomenout na ni by měly i těhotné a kojící ženy, protože stále neexistuje dostatek výzkumů, které by potvrdily její absolutní bezpečnost pro tyto skupiny žen. 

Zdroj: Vlasta.cz, Humnutrion, medicinenet.com, verywellhealth.com, healthline.com

Související články