Nenechte si ujít příležitost a vyrazte na sběr chmelových šištiček, právě teď dozrávají. Pro domácí využití se sbírají samičí šištice těsně předtím, než začnou hnědnout. Sbírat byste je měli přes den, bez problémů se pak šištičky dají sušit. Pamatujte ale, že usušený chmel dlouho nevydrží, takže ho zpracujte co nejdřív.

Video: Chmel otáčivý – zelené zlato, český národní poklad, nebo bylinka? Podívejte se!

Zdroj: Youtube

Chmel a jeho zdravotní účinky

Chmel je nabitý antioxidanty, polyfenoly a prospěšnými esenciálními oleji, jako je linalool, který pomáhá s oxidačním stresem. Není divu, že může pomoci s mnoha zdravotními neduhy, ale pozitivní účinky má i na pleť a vlasy. Kde všude můžete chmel využít?

1. Zklidňuje a pomáhá s nespavostí

Chmel je v první řadě známý pro své uklidňující vlastnosti. Máte-li potíže se spánkem nebo máte neklidný spánkový režim, který narušuje váš cirkadiánní rytmus, může pomoci právě chmel. V jedné studii výzkumníci zjistili, že zdravotní sestry, které pracovaly na směny, byly schopny usnout rychleji a lépe spát poté, co si daly k večeři nealkoholické pivo, než ty, které si pivo nedaly.

2. Zlepšuje náladu

„Nedávná studie ukázala, že mírná deprese, úzkost a stres u jinak zdravých mladých dospělých se zlepšily každodenním doplňováním suchého chmelového extraktu po dobu 4 týdnů,“ říká gastroenterolog Marvin Singh. Lékaři se domnívají, že důvodem je způsob, jakým integrují s receptory serotoninu a melatoninu v těle.

3. Pomáhá s návaly a pocením v menopauze

Podle mnoha studií může chmel také pomoci s návaly a dalšími příznaky menopauzy. Flavonoid obsažený v chmelu, známý jako 8-prenylnaringenin, je fytoestrogen, sloučenina na rostlinné bázi, která se může v těle chovat jako estrogen.

4. Pomáhá při menstruaci

Pokud míváte během menstruace bolestivé křeče, můžete vyzkoušet chmel. Zklidňující účinky chmele a sedativní účinky pomáhají zmírnit nejen křeče, ale i bolest.

5. Podporuje imunitu

Sloučeniny v chmelu mohou odvrátit některé chorobné procesy, včetně těch, které souvisejí s metabolickým syndromem. „Chmel obsahuje flavanoidní sloučeninu zvanou xanthohumol, která má pravděpodobně antivirovou, protisrážlivou, protizánětlivou, a dokonce protinádorovou aktivitu,“ říká Marvin Singh.

6. Uvolňuje svaly a ulevuje od chronické bolesti

Studie naznačují, že chmel pomáhá při uvolnění bolavých svalů a bolesti těla, napomáhá růstu svalů, jejich regeneraci a relaxaci. Poskytuje také úlevu od bolesti zubů a jiných nemocí ústní dutiny. Sedativní vlastnosti chmele využívaly už naše babičky při výrobě domácích esenciálních olejů, které používaly na chronickou bolest.

7. Pomáhá s bolestí hlavy

Mezi nejoblíbenější použití chmele patří zmírnění napětí a příznaků bolesti hlavy. Uklidňující a sedativní účinky pomáhají uvolnit svaly ramen a šíje a zároveň pomáhají zklidnit mysl a poskytují úlevu od psychického napětí. Chmel také zlepšuje kognitivní funkce, paměť, soustředění, kreativitu, produktivitu a celkovou vytrvalost. Pozor, není tím ovšem myšlena konzumace deseti piv denně.

8. Zlepšuje trávení

Ne nadarmo mnoho lékařů doporučuje svým pacientům po operaci nebo i chemoterapii, kdy není chuť k jídlu, aby si dopřáli sklenku piva. Chmel totiž urychluje metabolismus a zlepšuje výrazně trávení.

9. Zlepšuje sexuální výkonnost

Chmelový esenciální olej může pomoci mužům zlepšit jejich sexuální zdatnost, zejména pokud jde o prodloužení výdrže a problémy s předčasnou ejakulací. Protože chmel uklidňuje, pomáhá znecitlivit některé životně důležité prvky, které vedou k předčasné sexuální stimulaci.

10. Pomáhá s lupy a bojuje proti vypadávání vlasů

Zřejmě to není žádná novinka, že pivo dodává vlasům přirozený lesk a pomáhá redukovat i tvorbu lupů. Pivo můžete použít k oplachování i k mytí vlasů.

Náš TIP na chmelový čaj proti nespavosti

Co potřebujete a jak na to:

  • 1 polévkovou lžíci sušených šištiček
  • 250 ml vroucí vody
  • Dle chuti můžete přidat i kozlík lékařský nebo meduňku
  • Můžete osladit medem. Nepoužívejte déle než tři měsíce, mohlo by dojít k alergii. Dopřejte si aspoň měsíční pauzu.

Související články

Zdroj: vlasta.cz, designateddrinks.ca, stylecraze.com, mindbodygreen.com, bylinkyprovsechny.cz