Studie zveřejněná letos v polovině prosince v renomovaném časopise The Lancet mluví jasně: lidé, kteří měli těžkou chřipku, se mohou potýkat s jejími následky dlouhé měsíce.

Zdroj: Youtube

„Covid nás naučil, že infekce, o kterých se původně předpokládalo, že jsou jen akutní, mohou vést k chronickému onemocnění,“ citovala média spoluautora práce, lékaře Ziyad Al-Alyho, vedoucího výzkumu a vývoje ve Veterans Affairs St. Louis Health Care System. Podle něj se teď ukázalo, že úplně stejně se může chovat chřipka.

Srdci škodí covid i chřipka

Vědci porovnali zdravotní záznamy desítek tisíc lidí, kteří skončili v nemocnici s chřipkou nebo covidem, a sledovali, jaké měli následující rok a půl zdravotní problémy. Je pravda, že lidé po covidu měli více zdravotních komplikací, včetně únavy, problémů s duševním zdravím a plicních, gastrointestinálních a srdečních potíží. Měli také větší pravděpodobnost, že během sledovaného období zemřou.

Rozhodně to ale neznamená, že chřipku sledovaní pacienti překonávali bez následků. Část z nich měla potíže týkající se dýchacího a kardiovaskulárního systému, zatímco například na duševní zdraví chřipkový virus vliv neměl. Podle autorů studie z toho vyplývá, že covid je závažnější než chřipka, protože postihuje celou řadu orgánových systémů, zatímco chřipka je většinou respirační onemocnění. Ale dlouhodobé zdravotní problémy měli pacienti v obou skupinách. Nejhůře na tom byli starší dospělí.

Studie se zaměřovala jen na lidi, kteří kvůli covidu nebo chřipce skončili v nemocnici, protože jejich akutní infekce měla těžký průběh. Neznamená to ale bohužel, že lidé, kteří jedno ze dvou sledovaných onemocnění prodělali lehce, bývají vždy bez následků. Už několik studií ukázalo, že i mírnější průběh virových infekcí může vést k dlouhodobým zdravotním problémům. Chřipka stejně jako další běžné viry – třeba ten, který způsobuje mononukleózu – jsou už nějaký čas považovány za spouštěče chronického únavového syndromu, který v mnohém připomíná long covid.

Berme banální infekce vážně

Například tato studie letos v říjnu rovněž potvrdila dlouhodobé následky u lidí, kteří měli covid, chřipku nebo některé jiné virové onemocnění. Podobně další studie z roku 2021, která se zabývala jak hospitalizovanými, tak nehospitalizovanými pacienty, zjistila, že asi 40 procent lidí s chřipkou zaznamenalo alespoň jeden symptom běžně spojovaný s long covidem během půl roku po akutní infekci.

Zejména starším lidem navíc hrozí vážné komplikace i v akutní fázi chřipky. „Chřipkový virus může u starších osob vést k bakteriální superinfekci nebo zhoršit stávající chronické onemocnění. Častými komplikacemi chřipky ve vyšším věku jsou zápal plic či zánět srdečního svalu,“ upozorňuje lékař Lukáš Kohout z Kliniky infekčních nemocí a cestovní medicíny 2. LF UK a FN Motol.

Autoři prací se shodují v tom, že je třeba začít i o běžných infekcích přemýšlet jinak. „Před pandemií jsem infekce bagatelizoval. Myslel jsem si, že lidé jsou dva tři dny nemocní a to je vše,“ říká lékař Al-Aly. Podle něj ale výsledky nových studií ukazují, že bychom měli mít respekt i před banálními onemocněními. A že má smysl se jim snažit vyhnout, ať už pomocí očkování, nebo třeba nošením roušek.

Zdroj: vlasta.cz https://time.com/6454669/what-is-long-flu/ https://www.womenshealthmag.com/health/a18708943/flu-shot-side-effects/

Související články