Vznik chronické bolesti může mít počátek hned v několika aspektech. Může vzniknout po úrazu, v důsledku degenerativních změn například v kloubech, ale může být způsobena také dlouhodobým stresem, který je pro organismus obrovskou zátěží. Může být také důsledkem lymské boreliózy, artritidy, fibromyalgie a dalších onemocnění. V mnoha případech se ale stává, že příčinu nenajde ani tým odborníků, a to může být pro pacienty velmi skličující.
Žít s nemizející bolestí je velmi obtížné, to ví asi 20 % populace. Někteří lidé ji pociťují jako ostrou, vystřelující bolest do určité oblasti, jiní cítí bolest po celém těle. Zvláště po psychické stránce je život s chronickou bolestí velmi vysilující, a tak není divu, že lidé často trpí depresí, spánkovou deprivací a často také nepatří mezi nejpříjemnější lidi v místnosti. Ale kdo by se jim divil…
Jak s chronickou bolestí bojovat
I když se situace s chronickou bolestí zdá bezvýchodná, existují prostředky, jak intenzitu bolesti snížit. Léčba musí být přizpůsobena každému jednomu člověku a cílena právě na jeho problém. Během boje s chronickou bolestí je důležité co nejvíce zaměstnat mysl, nevyhýbat se práci ani koníčkům a trávit čas s přáteli. Na druhou stranu je také velmi důležité organismus nepřetěžovat a dopřát mu dostatek odpočinku.
- Léky: Při léčbě chronické bolesti není vhodné se spoléhat na běžně dostupné léky, a už vůbec ne na samoléčbu. Vhodnější je řešit problém s odborným lékařem, který v některých případech může jako léčbu určit například antidepresiva, která dokážou v těle nastartovat tvorbu serotoninu.
- Pohybová terapie: Při léčbě chronické bolesti může pomoci pohybová terapie, která zahrnuje pravidelný strečink a jiná úlevná cvičení. Pomoci může také chůze, plavání nebo jóga.
- Strava: O zdravém stravování se mluví v souvislosti s mnoha problémy dnešní doby a u chronické bolesti tomu není jinak. Pro tělo a mysl zatěžované neustálou bolestí je důležitý správný poměr vitaminů, minerálů a dalších prvků potřebných pro správné fungování lidského organismu.
- Hluboké dýchání: Jednou z technik, které můžou pomoci při náhlém návalu bolesti, je technika hlubokého dýchání a soustředění se na každý nádech a výdech. Pomoci může také meditace.
- Teplé a studené obklady: Přikládání střídavě studených a teplých obkladů může přinášet chvilkové uvolnění například při bolestech kloubů.
- Alternativní terapie: Některým lidem trpícím chronickou bolestí může pomoci hypnóza, akupunktura a další alternativní terapie.
Autor: Michaela Čentešová
Zdroj: vlasta.cz starsinsider.com clevelandclinic.org medicalnewstoday.com