Nikdo nechodí úplně stejně. Někdo doslova běží, jiný jde pomalu jako šnek, další se třeba pohupuje nebo naklání na stranu. Může to být signál nějakého onemocnění nebo povahového rysu. Jak chodíte vy?

Zdroj: Youtube

Rychlé tempo

Studie na lidech starších 65 let ukazují, že přirozená potřeba chodit rychle znamená, že budete žít pravděpodobně déle. Ale obráceně to nefunguje. Nemůžete očekávat, že si prodloužíte roky, když začnete rychleji chodit. Je pravděpodobné, že pomalý krok může způsobit řadu zdravotních problémů, o nichž třeba ještě nemáte ani ponětí. Zvláště pozorní byste měli být, pokud jste vždy chodili rychle, a najednou jste zpomalili.

Zatáčení doleva

Když jste napjatí a ustaraní, je méně pravděpodobné, že budete chodit rovně. Možná si toho jen stěží všimnete, ale možná si toho všímají ostatní. Výzkumníci, kteří sledovali pohyby lidí při chůzi se zavázanýma očima, zjistili, že čím více se někdo cítil vystresovaný, tím více zatáčel podvědomě doleva, místo přímo před sebe. Může to být proto, že ve stresu a úzkosti „pracuje“ pravá strana vašeho mozku intenzivně na tom, aby zvládla vaše pochybnosti a strach.

Chození po špičkách

Je normální, že malé dítě chodí po špičkách, když se učí chodit vzpřímeně. Ale pokud to s přibývajícím věkem nepřestává, může to znamenat, že vaše Achillova šlacha je příliš krátká na to, aby se pata pohodlně dotýkala země. Může to být ale taky známka svalových problémů, jako je svalová atrofie.

Kulhání

Neočekávané nebo nepozorované zranění může způsobit kulhání, ale může to být také známka osteoporózy. Pokud upřednostňujete jednu nohu před druhou, nebo se vám při chůzi zdá, že se vám nohy čas od času podlomí, můžete vykazovat příznaky artritidy, kdy se časem opotřebovávají vaše klouby.

Motání se

Možná jste trochu víc upili alkoholu, pak je běžné, že jen těžko půjdete rovně. Přemíra alkoholu může vést ke svalové slabosti a ztrátě smyslu orientace.

Podlamující se nohy

Chodíte, jako byste lezli po neviditelných schodech a podlamují se vám nohy? Může to znamenat, že jste si poranili nerv v noze, nebo to může být příznak nervové, svalové, mozkové nebo páteřní poruchy, jako je svalová dystrofie nebo roztroušená skleróza.

Pomalejší, než jste bývali

Odborníci tvrdí, že změny v rychlosti vaší chůze v průběhu času mohou být jedním z příznaků blížící se Alzheimerovy choroby nebo problémů s pamětí. Pokud je za poklesem Alzheimerova choroba, bude tento trend pokračovat, jak se nemoc bude zhoršovat.

Pohupování

Houpáte se tam a zpět, abyste se udrželi na nohách? Za předpokladu, že nemáte problém s alkoholem, možná by bylo dobré, aby vám lékař prohlédl hlavu. Pohupující se chůze může být příznakem poškození mozku, díky kterému se vám točí hlava. Je to taky běžné u lidí, kteří se věnují kontaktním sportům.

Šourání a cupitání

Pomalé a šouravé kroky, zvláště pokud jste muž starší 60 let, mohou být známkou toho, že váš mozek má potíže s přenosem zprávy „pohyb“ do svalů nohou. Je to typické pro osoby, které trpí Parkinsonovou chorobou, která ovlivňuje vzpřímené držení těla. Lidé mají problém se rozejít, pokračovat v započatém pohybu a přešlapují na místě. Při chůzi dochází ke zpomalování či zrychlování natolik, že kroky připomínají cupitání.

Nejistá chůze

Nejistá a houpavá chůze může být příznakem také roztroušené sklerózy. Můžete se pohybovat houpavými kroky s prsty směřujícími dovnitř, nebo můžete častěji ztrácet rovnováhu. Při chůzi se vám mohou dokonce křížit kolena, čemuž lékaři říkají „nůžky“. Nebo můžete ztratit cit v nohou, takže máte pocit, že necítíte podlahu.

Zdroj: vlasta.cz webmd.com

Související články