Není to rakovina, ale srdečně-cévní nemoci, na které lidé umírají nejčastěji. Celosvětově je to přibližně polovina populace a to už je dobrý důvod o své srdce a cévy pečovat. Jejich zanášení a postupnému zužovaní možná nezabráníte na sto procent, ale můžete ho výrazně zmírnit, a zajistit si tak pevné zdraví. Co můžete udělat? 

Zdroj: Youtube

Vsaďte na bylinky 

Na světě snad neexistuje bylina, která by k něčemu nebyla užitečná. A těch, které pomáhají pročišťovat cévy, je vícero. Mezi nejlepší patří jmelí, které seženete jako sypkou směs na přípravu čaje, popřípadě jako tinkturu. Skvělý je také jírovec maďal neboli kaštan koňský. Hned v závěsu je pohanka, z níž můžete připravit nejen čaj, ale i běžný pokrm, třeba pohankovou kaši. Prospívají také obecně detoxikační bylinky jako kopřiva, přeslička nebo pampeliška

Tuky si vybírejte 

Spolu s bílkovinami a sacharidy jsou tuky jednou ze tří makroživin, které tvoří každý jídelníček. Určitě je nevynechávejte, jen se více zaměřte na ty „zdravé“, respektive nenasycené, které by měly tvořit aspoň dvě třetiny tuků, jež přijímáte. Abyste se v tom vyznali – nasycené tuky, které by měly být zastoupeny nanejvýš jednou třetinou, tvoří například tučné maso, uzeniny, tučné sýry a jiné mléčné výrobky, ale třeba i kokosový nebo palmový olej. Naopak mezi ty zdravější, tedy nenasycené, patří olivový a jiné rostlinné oleje, ořechy, semínka, avokádo a také tučné ryby, které jsou zdrojem pro srdce prospěšných omega-3 mastných kyselin. 

Hýbejte se  

Asi nečtete poprvé, že aktivní pohyb prospívá kardiovaskulárnímu systému. Přidejte proto aerobní aktivitu klidně na denní bázi. Neznamená to, že každý den máte uběhnout půlmaraton. Běh, jízda na kole, kolečkových bruslích, ale třeba i tanec jsou samozřejmě velmi prospěšné aerobní aktivity. Pokud jste ale se sportem trochu zaspali, skvělý vliv budou mít i pravidelné svižné procházky na půl hodinky.  

Nadopujte se vitaminy 

Pro zdraví srdce jsou důležité vitaminy skupiny B, zejména kyselina listová, B6 a B12, pak také vitamin C, vitamin E a vitamin K. A co tedy zařadit do jídelníčku? Určitě zeleninu zelené barvy jako třeba špenát, kapustu nebo zelí. Prospěšné jsou také citrusy, ale i další ovoce. Béčko nejlépe doplníte z libového masa nebo ořechů. Vsaďte také na potraviny s luteinem, patří mezi ně třeba rajčata, mrkev nebo paprika. 

Zdroj: vlasta.cz Blood Purifier: Can You Cleanse and Purify Your Blood Naturally? (healthline.com)

Související články