Studená voda po lžičkách

Při zvracení můžete jako první pomoc použít studenou vodu, kterou budete pít ideálně po lžičkách, nebo můžete sát pomalu ledové kostky. Tato metoda zklidní žaludek.

Máta peprná

Máta pomáhá při poruchách trávení a zvracení už od dob starověkého Řecka, Říma a Egypta. Jak její listy, tak její olej jsou užitečné při potížích s trávením. Má totiž uklidňující účinky a uvolňuje svaly žaludku.

Zdroj: Youtube

Kapka mátového oleje aplikovaná třikrát denně na místo mezi horním rtem a nosem může snížit zvracení a nevolnost. Uvádí to studie, která byla publikovaná v roce 2021 v Complementary Therapes in Medicine. Výzkumníci mátu testovali na pacientech s rakovinou během chemoterapie. Pomoci však může také mátový čaj, při zvracení ho pijte studený.

Zázvor

Zázvor mnozí znají jako skvělého pomocníka při nachlazení, ale používá se po tisíciletí také k léčbě nevolnosti a bolesti žaludku, jak ukazují studie. Odborníci předpokládají, že aktivní složky obsažené v zázvoru, jako jsou gingeroly a shogaoly, přímo ovlivňují trávicí a centrální nervový systém. Pro zmírnění nevolnosti se doporučuje nastrouhat zázvor do horké vody s trochou citronu.

Heřmánek

I tahle rostlina se používá v mnoha kulturách k léčbě žaludečních obtíží. Uvolňuje trávicí systém a pomáhá zvládat takové stavy, jako je zvracení, nevolnost, plynatost, kinetóza či ztráta chuti k jídlu. Nejlepší je připravit z heřmánku čaj.

Anýz

Na nevolnost a zvracení skvěle působí také anýzový čaj. Semínka stačí nasypat do vroucí vody a nechat louhovat.

Kmín

Kmín je koření, které má doma asi každý. Při nevolnosti si připravte kmínový nálev. Semínka vložte do sklenice s vodou, rozmíchejte, můžete rozdrtit a pak přecedit. Získaný roztok pak popíjejte.

Cibule

Možná by vás to nenapadlo, ale cibule je jeden z nejlepších domácích léků proti zvracení. Nastrouhejte cibuli a vymačkejte šťávu přes sítko nebo plátýnko. Pak uvařte mátový čaj, nechte vychladnout. Vypijte dvě lžičky cibulové šťávy a několik minut počkejte. Poté vypijte dvě lžičky mátového čaje. Opakujte tak dlouho, dokud nepřestanete zvracet.

Rýže

Na nevolnost se hodí i rýže. Po dlouhém vaření pustí tekutinu, kterou můžete zředit troškou vody a pak pít teplou nebo vychlazenou. Pocity na zvracení poté odejdou překvapivě rychle.

Zdroj: vlasta.cz everydayhealth.com pharmeasy.in

Související články