Co způsobuje akné kolem úst?

1. Podráždění pokožky a ucpané póry

Ucpané póry jsou jedním z hlavních viníků akné. Udržujte proto svou pokožku čistou, hydratovanou, poctivě se každý večer dvoufázově odličujte, ráno obličej omývejte čisticím gelem a pravidelně provádějte peeling. Pokud za pupínky stojí právě ucpané póry, ukáže se to během několika dní.

Zdroj: Youtube

2. Balzám na rty

Používáte parfemovaný balzám na rty? Možná že právě on stojí za pupínky „osypanou“ bradou, kterou každé ráno zoufale zakrýváte korektorem. Balzámy na rty rozličných vůní a barev sice možná krásně voní, nicméně obsažené chemikálie hluboce dráždí jemnou pokožku kolem úst. A ještě horší je vosk, který je jednou z klíčových složek většiny balzámů. Je sice skvělý pro zadržování vlhkosti, což zaručí vašim rtům hydrataci, nicméně společně s vodou zadrží i chemikálie. Řešením je neparfemovaný balzám na rty.

3. Periorální dermatitida

U pupínků kolem úst je ještě možnost, že se vůbec o akné nejedná, ale že jde o kožní onemocnění s názvem periorální dermatitida. Jeho nejčastější příčinou je nadměrné používání steroidních krémů. Řešení nabídne dermatolog či kožní lékař.

4. Zubní pasta

Laurethsulfát sodný – tuto sloučeninu si zapamatujte a její výskyt si zkontrolujte ve všech svých kosmetických produktech jako jsou šampon, kondicionér, krémy a často se vyskytuje i v zubní pastě. Objevili jste jej někde? Pak produkt vyřaďte. Laurethsulfát sodný se běžně používá k udržení hladkého chodu motorů nákladních vozidel, takže poslední místo, kde ho chcete, i když v zanedbatelném množství, je na vašem obličeji.

5. Popruhy na přilbu

Stejně jako mohou akné způsobovat stejné uniformy a pracovní oděvy, v nichž trávíte každý den, si můžete na nevzhledné pupínky zadělat například i cyklistickou (nebo jakoukoli) přilbou, respektive jejími popruhy pod bradou. Zkontrolujte proto, že pásek není příliš utažený, aby nedocházelo k nadměrnému tření, a především si poté nezapomeňte vyčistit obličej a zbavit se tak všech nečistot, které se na něj dostaly.

6. Holení

Za nepěkným akné na bradě a kolem úst může stát i holení žiletkou, při kterém dochází k nadměrnému dráždění pokožky. Některé krémy, oleje a pěny na holení navíc obsahují chemikálie, které mohou být pro citlivější pokožku dráždivé. Než si proto přípravek koupíte v obchodě, nezapomeňte zkontrolovat, zda neobsahuje látku triethanolamin.

7. Hormony

Hormonální akné se objevuje v pubertě, před menstruací, v těhotenství, ale i během menopauzy. A nejčastěji právě v oblasti brady a kolem úst. Na srovnání hormonů můžete zkusit doplněk stravy maca neboli řeřichu peruánskou, která je zdrojem fytoestrogenu a podporuje hormonální systém, výkon, paměť, sexualitu a plodnost u mužů i u žen. 

8. Mobilní telefon

Když se cokoli, zejména mobilní telefon, dotkne vaší tváře, přenese veškerý prach, špínu a bakterie, které nasbíral, a nanese je na váš obličej, což pak snadno ucpe vaše póry. A to přece nechcete. Mějte u sebe antibakteriální čisticí ubrousky a pravidelně telefon čistěte. Není to sice spásné řešení, ale lepší než nic.

9. Hudební nástroje

Příčinou akné kolem úst mohou být i dechové hudební nástroje. Hrajete na trubku, příčnou flétnu nebo třeba saxofon? Pak svůj nástroj nezapomeňte vždy před hrou i po ní důkladně očistit.

10. Polštář

Byli byste překvapeni, kolik bakterií se vyskytuje na vašem polštáři. Jen si to představte! Používání nočních krémů, olejů, spaní s mokrými či ještě vlhkými vlasy, pot – to všechno se obtiskává do povlečení. Hromadění škodlivých bakterií a olejů následně ucpává póry. Povlak na polštář proto často měňte. Investovat můžete do hedvábného povlaku. Jedná se o přírodní vlákno, které nezadržuje mastnotu ani špínu a navíc je skvělé i pro vlasy.

11. Dotýkání se tváře

Tohle je pravděpodobně nejčastější příčina akné kolem úst a brady. Naše ruce se totiž během dne dotýkají všeho možného a sbírají tak tuny bakterií a špíny. Noste s sebou proto dezinfekci na ruce a pravidelně si je myjte mýdlem. Ani se tak se ale svého obličeje zbytečně nedotýkejte.

Jak předcházet akné kolem úst?

 1. Investujte do hedvábného povlaku na polštář
  Hedvábí akné sice nevyléčí, může mu však pomoci předejít. Látka nezadržuje žádné oleje ani bakterie z obličeje, ani neabsorbuje vlhkost. Jako bonus pomáhá proti krepatým vlasům.
 2. Odličujte se na noc
  Správná péče o pleť dokáže s akné zázraky. Osvojte si proto rutinu s produkty proti akné, abyste zvýšili obranyschopnost pleti. Obličej čistěte nejlépe dvakrát denně, večer se odličte dvoufázově.
 3. Sprchujte se po cvičení
  Zaschlý pot na kůži může způsobit akné. Nezapomeňte si proto pečlivě umýt obličej, kdykoli se zpotíte.
 4. Na obličej používejte lehčí oleje
  Zapomeňte na kokosový olej, který je pro pokožku velmi těžký a ucpává póry. Místo něj zvolte například mandlový.
 5. Po jídle si otřete ústa
  Potrava může zanechat zbytky, které by mohly potenciálně ucpat póry a způsobit akné, proto si po jídle vždy otřete ústa ubrouskem. Póry tak zůstanou čisté.
 6. Nedotýkejte se obličeje
  Zapište si to do paměti, později si poděkujete.

Zdroj: vlasta.cz Why Am I Breaking Out Around My Mouth? 12 Causes Of Mouth Acne | YourTango

Související články