Na své dny jsme my, ženy, naprostými odborníky, koneckonců máme léta praxe. Někdy však v našich cyklech nastanou takové neočekávané změny, že nás to přinutí hledat odpovědi na internetu. Jednou z takových změn může být například barva menstruační krve. V první řadě je důležité říct, že ne všechny odchylky od normálu vás nutně musí vystrašit. Ve skutečnosti nemusí být špatně vůbec nic. Pojďme si vysvětlit, co barva menstruace znamená pro vaše zdraví.

Zdroj: Youtube

Jasně červená

„Pokud je krev jasně červená, znamená to, že je takzvaně nová, čerstvá a rychle z těla vychází," vysvětluje gynekoložka Nora Lansen. Některé ženy mají tuto barvu po celý cyklus.

Tmavě červená

Tmavě červenou barvu menstruační krve mohou zaznamenat ženy, které se potýkají s velmi silným cyklem. Objevit se mohou i malé sraženiny. I ty jsou zcela běžné. Pokud je však menstruace příliš silná nebo dokonce bolestivá, poraďte se svým lékařem.

Související články

Hnědá

Ani hnědý výtok nemusí znamenat nic, co by vás mělo znepokojovat. Hnědou barvu můžou ženy zaznamenat obvykle na konci ženského cyklu, jelikož je to krev, která už nějakou dobu sedí v děloze. Zcela normální je i to, pokud se hnědý odstín dostaví i v průběhu. „Některé ženy mají několik dní hnědou, pak se dostaví červená a nakonec jde odstín menstruační krve zpět do hnědé. Některé pro změnu nikdy nedostanou hnědý výtok, některé třeba jen na začátku a jiné až na konci. No a pak jsou tu ženy, které krvácejí, poté na pár dní přestanou a pak znovu krvácejí,“ popisuje gynekoložka Nora Lansen.

Kdy vyhledat gynekologa?

Je však třeba si uvědomit, že každé tělo je jiné a každé i jinak funguje. Pokud si jakoukoli odchylkou nejste jistá, obraťte se na svého ženského lékaře. Jestliže ale kdykoli během měsíce zaznamenáte nazelenalý či čirý výtok s rybím zápachem, doprovázený nepohodlím, gynekologa vyhledejte stoprocentně. Může se jednat o bakteriální či pohlavně přenosnou infekci.

Zdroj: vlasta.cz What The Color Of Your Period Means For Your Health | YourTango