Bílé skvrny na nehtech, zvané leukonychie, jsou obvykle běžným indikátorem poranění nehtové ploténky. Dojít k němu může, když si skřípnete prst do dveří, anebo po nárazu. Častokrát si ale úrazu ani nemusíte být vědomi. Důsledky v podobě bílých map na nehtech se totiž projeví až za 3-4 týdny.

Poškození nehtového lůžka, z něhož mohou vzejít nehezké bílé skvrnky, ale může překvapivě způsobit i častá nebo neopatrná manikúra. A výjimkou nejsou ani bílé tečky či čáry, které se objeví po použití laku na nehty, odlakovače nebo třeba tužidla na vlasy, které člověk nanáší rukama. V takovém případě se jedná pravděpodobně o alergickou reakci. Bílé skvrny mohou ale způsobit také chemikálie používané při aplikaci nebo odstraňování akrylových a gelových nehtů.

Pozor, bílé skvrny nebo čáry se však mohou objevit i v důsledku jiných, vážnějších příčin, které je třeba řešit.

Plíseň

Objevil se vám na nehtech shluk několika malých bílých teček? Možná jde o bílou povrchovou plíseň, neboli onychomykózu. Pokud se problém neřeší, infekce roste a šíří se do nehtového lůžka, nehty se štěpí, odlupují a lámou.

Onemocnění ledvin

Některé změny na nehtech mohou naznačovat akutní nebo chronické onemocnění ledvin. Zbystřit byste měli v případě, že máte na nehtech Beauovy linie, bílé pruhy či skvrny, případně jsou nehty najednou vroubkované. Tomuto stavu se říká koilonychie, kdy jsou nehty často ve tvaru lžíce.

Zajímavost o nehtech

Nehty rostou průměrnou rychlostí 0,3 cm za měsíc. Nehty na nohou rostou pomaleji, obvykle téměř o polovinu. Rychlost růstu se však u každého člověka liší, a to v závislosti na věku, zdravotním stavu a výživě.

Nežádoucí účinky léčiv

Flekaté nehty ale mohou způsobit i některé medikamenty. Jsou to například chemoterapeutické léky používané k léčbě rakoviny a sulfonamidy pro léčbu bakteriálních infekcí.

Nedostatek minerálů

Za bělavé skvrnky nebo tečky na nehtech může i nedostatek minerálů nebo vitaminů, nejčastěji zinek, selen a vápník. Dopřejte si tedy para ořechy, tuňáka, ovesné vločky, luštěniny, semena a další.

Otrava těžkými kovy

Otrava těžkými kovy, jako arsen nebo olovo, způsobuje na nehtech kromě bílých flíčků také rýhy a vrásy. Pokud jste s těmito kovy přišli do kontaktu a vykazujete i další příznaky otravy, navštivte urychleně svého lékaře. Abnormální hladinu těchto prvků může odhalit krevní test.

Zdroj: vlasta.cz White Spots on the Nails: Causes and More (healthline.com)

Související články