Už název svádí myslet si, že je houba vlastně housenkou. Ve skutečnosti to není tak daleko od pravdy, protože spojení s housenkami tu opravdu je. Houba totiž roste tak, že parazituje na housenkách některých druhů motýlů či larev hmyzu. 

V tradiční čínské medicíně se již dlouhá staletí používá k potlačení únavy a kašle. Zlepšuje také funkci ledvin a působí jako afrodiziakum. Na trhu se dá sehnat ve formě koncentrovaného extraktu či prášku z biomasy. 

V přírodní formě těžko dostupná

Housenice se ve volné přírodě nachází v Himálaji, a to v nadmořské výšce nad 3500 m n. m. Vegetační doba je asi 3 týdny. Sběr houby je tak velmi omezený a tomu odpovídá i cena. Za kilogram zaplatíte klidně několik tisíc dolarů. V doplňcích stravy, které jsou dnes na trhu dostupné, je zdroj houby z pěstíren. Ačkoli kvalita není tak vysoká, i tak jsou její benefity zajímavé. 

Zdroj: Youtube

Cordyceps využívají vrcholoví sportovci

Cordyceps je velmi oblíbený mezi profesionálními sportovci. Předpokládá se totiž, že houba prospívá sportovnímu výkonu tak, že zlepšuje průtok krve, zvyšuje využití kyslíku a působí jako antioxidant. Jeho účinky se podle studie, o které se píše na webu Health, projeví ale až po třech týdnech pravidelného užívání. 

Pomáhá s arytmií

Výzkumy ukazují, že cordyceps může prospívat zdraví srdce tím, že zlepšuje hladinu lipidů (tuků) v krvi a léčí tím arytmii. Vysoká hladina tuků v krvi, známá rovněž jako hyperlipidémie, je klíčovým rizikovým faktorem srdečních onemocnění.

Z přehledu devatenácti studií z roku 2022, které zahrnovaly 1805 pacientů, podle webu Health vědci zjistili, že cordyceps je účinný při úpravě srdeční frekvence na normální úroveň u pacientů s arytmií. 

Složení housenice čínské

Cordyceps obsahuje asi 29 % sacharidů, 25 % bílkovin, 18 % vlákniny, 8 % tuků a 4 % minerálních látek. Mastné kyseliny jsou zastoupeny linolenovou a olejovou. Z minerálních látek se sluší uvést železo, vápník, fosfor a hořčík.

Bojovník proti cukrovce

Studie na zvířatech ukázaly, že extrakt cordyceps militaris může pomoci snížit hladinu cukru v krvi tím, že zlepšuje metabolismus glukózy, tedy to, jak účinně tělo zpracovává cukr z potravin, které přijímáme.

Studie z roku 2023 navíc zjistila, že cordyceps militaris a cordycepin mohou pomáhat regulovat hladinu cukru v krvi u myší s cukrovkou tím, že zlepšují rovnováhu bakterií ve střevech. 

Potlačuje zánět

Zánět je běžnou reakcí při zranění nebo infekci a nezbytnou součástí hojení. Chronický zánět, který trvá měsíce nebo roky, však může vést k mnoha zdravotním potížím, jako jsou autoimunitní onemocnění, dráždivý tračník, deprese, některé typy rakoviny, astma či Parkinsonova choroba. 

Několik studií z roku 2020 potvrzuje, že cordycepin reguluje specifické dráhy zapojené do zánětu, což naznačuje jeho potenciál chránit před chronickými zánětlivými onemocněními. Cordycepin také může pomáhat posilovat imunitu a zabraňovat replikaci virové RNA a tím chránit před virovými infekcemi. Studie naznačují i další zdravotní benefity. Zázračná houba může také pomáhat potlačit příznaky stárnutí a má protinádorové účinky.

Jaké jsou kontraindikace?

Nedoporučuje se užívat mužům, kteří mají androgen dependetní nádory prostaty, a také lidem, kteří užívají imunosupresiva. Pozor by si také měli dávat všichni, kteří berou léky na krevní cukr a inzulin – může to mít aditivní vliv k hypoglykemickému účinku. Nedoporučuje se také podávat těm, kteří mají zánětlivé onemocnění zažívacího traktu.

Zdroj: vlasta.cz, health.com, prirodnilekarna.cz, ferwer.cz