Koronavirus se neustále vyvíjí, a to do forem, které jsou přenosnější nebo schopnější infikovat i lidi, kteří byli dříve očkováni nebo nemoc prodělali. Tyhle „skvělé“ atributy pomáhají novým variantám předstihnout ty předchozí a podněcovat vlny infekce. Všechny varianty onemocnění covid-19, které během posledního roku získaly dominanci, jsou potomky Omikronu, který začal kolovat v listopadu 2021.

Zdroj: Youtube

Nejčastější příznaky nové varianty

Nečekejte žádné netypické projevy, jak říká William Schaffner, profesor z kliniky infekčních nemocí ve Vanderbilt University Medical Center, příznaky jsou i v tomto případě podobné těm, které způsobovaly předchozí varianty. Ztráta čichu není typickým příznakem, i když se také může objevit. Mezi tři nejvýraznější symptomy patří bolest v krku, suchý kašel a zácpa. Dalšími pak mohou být zvýšená teplota, rýma, únava, průjem, bolest hlavy, žaludeční křeče či bolest svalů.

Doba léčby se může protáhnout

Imunologové udávají, že mutace ve spike proteinu bohužel může vést k delšímu průběhu nemoci. „Zdá se, že virus vyvolává druh chronické bronchitidy, takže můžete mít kašel delší dobu, i když jste se zotavili z jiných příznaků,“ říká William Schaffner. Zároveň uklidňuje, že neslyšel o žádných jiných nových neobvyklých příznacích, které by mohly vyvolat poplach.

Nezapomínejte na prevenci

I nadále je potřeba dodržovat hygienické návyky. Kromě covidu se totiž šíří i chřipka a další respirační onemocnění. Přestože už se nenařizuje povinná karanténa ani izolace, pokud máte příznaky covidu a antigenní test vám to potvrdil, určitě by vás nemělo napadnout chodit do práce. Pro rizikové osoby může být totiž i mírnější varianta koronaviru nebezpečná. Epidemiologové také doporučují očkování, o které již moc velký zájem není. Právě v těchto dnech by měla být k dispozici v České republice vakcína upravená na novější varianty, a to od firmy Novavax.

Zdroj: vlasta.cz today.com

Související články