Cukrovkou trpí v Česku přes osm set tisíc lidí, další možná čtvrt milion o tom neví. Řeč je o diabetu druhého typu, který přímo souvisí s tím, jaký životní styl člověk vede. Varované příznaky mohou být přitom tak mírné, že si jich lidé ani nevšimnou. Zdravotní stav se mezitím postupně zhoršuje, takže se může objevit i trvalé poškození zdraví – teprve to některé jedince přiměje k návštěvě lékaře a diagnostikování diabetu II. typu.
Cukrovka ničí ledviny
Jde přitom o hodně. Třeba o ledviny, které může diabetes nenávratně poškodit. Nemocné ledviny se nejvíce týkají diabetiků II. typu, nějakou formou chronického onemocnění ledvin trpí až 40 procent z nich. Není však vždy úplně snadné rozlišit, co je prvotní příčinou. „Chronické onemocnění ledvin vedle diabetu často způsobuje vysoký krevní tlak nebo ateroskleróza a řada pacientů trpí všemi těmito chorobami najednou,“ říká lékař Jan Šoupal, vědecký sekretář České diabetologické společnosti ČLS JEP. Podle něj navíc diabetes II. typu ledviny poškozuje hned zpočátku onemocnění, kdy o něm mnohdy pacient ještě ani neví.
Některé příznaky tohoto typu nemoci a diabetu I. typu, který je autoimunitní chorobou, vypadají zpočátku podobně. Platí ovšem, že u jedničky se příznaky rozvíjejí velmi rychle a jsou výraznější, zdravotní stav se zhoršuje v řádu dnů, nejvýše týdnů, takže člověk většinou návštěvu lékaře neodkládá. Na rozdíl od plíživých změn u diabetu druhého typu.
Na tohle si dejte pozor
Tady máte sedm příznaků společných pro oba typy diabetu – u dvojky se objevují spíše poznenáhlu a jen s malou intenzitou, což může vést k tomu, že je člověk bagatelizuje a čeká, až zase přejdou. Někdy skutečně mohou trochu ustoupit, což člověka mylně uchlácholí.
1. Hlad a únava
U zdravého člověka tělo přeměňuje jídlo na glukózu, kterou buňky využívají jako zdroj energie. Aby to dokázaly, potřebují inzulin, ale u diabetiků jeho produkce klesá. Tělo tak nedokáže využít energii z jídla a člověk tím pádem cítí velkou únavu, případně hlad.
2. Větší žízeň, častější močení
Průměrný člověk chodí na malou čtyřikrát až sedmkrát během 24 hodin, ale lidé s cukrovkou tak mohou činit mnohem častěji. Souvisí to se stoupající hladinou cukru v krvi, kterého se tělo snaží zbavit tím, že ho vylučuje do moči. Výsledkem je nejen častější návštěva toalety, ale také silný pocit žízně.
3. Sucho v ústech, svědění kůže
Jelikož tělo vylučuje více tekutin močí, zbývá mu jich méně k ostatním věcem, tedy třeba zvlhčování sliznic nebo pokožky, která kvůli tomu svědí.
4. Rozmazané vidění
Změna hladiny tekutin ve vašem těle by mohla způsobit otoky čoček v očích, je mnohem těžší pořádně zaostřit – toto se může v čase měnit, jsou dny, kdy člověk vidí bez potíží.
5. Kvasinkové infekce
Nejde jen o ty vaginální, ale o kvasinkovou vyrážku, které se dobře daří v jakémkoli teplém a vlhkém záhybu kůže, stejně jako mezi prsty na rukou i nohou či pod prsy. Mohou jimi trpět jak ženy, tak muži. Kvasinky se živí glukózou, kterou tělo v případě cukrovky neumí zpracovat.
6. Pomalu se hojící rány
Může jít také o vředy. Děje se tak proto, že zvýšená, nebo dokonce vysoká hladina cukru v krvi může ovlivnit průtok krve a způsobit poškození nervů. Právě horší prokrvení je jedním z důvodů horšího hojení.
7. Bolest nebo necitlivost nohou
Typický důsledek poškození nervů, které přímo souvisí s cukrovkou. Porucha funkce nervů může vést k oslabení drobných svalů nohy a též k deformitám prstů, zborcení klenby nohy a změnám tlaků při chůzi.
U diabetu prvního typu se navíc může objevit neplánované hubnutí, o které člověk nijak neusiluje, jako důsledek toho, že tělo začíná brát energii z tuků a svalů, protože nedokáže využít tu z jídla. Přidat se může i nevolnost a zvracení.
Zdroje: vlasta.cz diabetes.org.uk/diabetes-the-basics/diabetes-symptoms everydayhealth.com/type-2-diabetes/symptoms/warning-signs-of-type-2-diabetes/ my.clevelandclinic.org/health/diseases/7104-diabetes