Nedávná studie EXERT zkoumala dopady různých cvičení na lidi s diagnostikovanou mírnou kognitivní poruchou, která je často předzvěstí Alzheimerovy choroby. Účastníci studie byli rozděleni do dvou skupin, jedna absolvovala středně intenzivní aerobní trénink, zatímco druhá se zabývala strečinkem a cvičením zaměřeným na rovnováhu.

VIDEO: Co je Alzheimerova choroba a jak se projevuje. Podívejte se

Zdroj: Youtube

Cvičení a kognitivní zdraví

Výzkum ukázal, že lidé, kteří pravidelně cvičí, můžou mít až o 20 procent nižší pravděpodobnost rozvoje demence než ti, kteří pravidelně necvičí. Účastníci studie cvičili 4x týdně po dobu 45 minut a v průběhu 18 měsíců u nich nedošlo k poklesu kognitivních funkcí.

Naopak se tento pokles spíše zastavil, navzdory tomu, že průměrně bylo účastníkům 70 let. „Výsledky jsou pozoruhodné a naznačují, že pravidelná fyzická aktivita, dokonce i mírné nebo nízké námahy, jako je strečink, může chránit mozkové buňky před poškozením,“ řekla Maria Carrillo, jedna z autorek studie.

Proč cvičení pomáhá

Odborníci se shodují, že fyzická aktivita má ochranné účinky díky tomu, že dochází k zvýšenému průtoku krve mozkem, snížení zánětlivých markerů a zvýšení objemu mozku, zejména v těch částech, které jsou klíčové pro kognitivní zpracování a paměť.

Jaký druh cvičení je vhodný

Mezi nejvhodnější typy cvičení patří podle odborníků aerobní cvičení, strečink a balanční cvičení. Intenzita nemusí být velká a rozdíly mezi aerobním a strečinkovým cvičením jsou minimální. Místo toho se zdá, že mnohem důležitější je pravidelnost a sociální interakce, které podle výzkumníků hrají klíčovou roli při zastavení kognitivního úpadku.

Pohyb nejlepší prevence

Pravidelné cvičení je tedy jeden z nejlepších nástrojů k prevenci Alzheimerovy choroby. Metaanalýza 16 různých studií, analyzujících 160 tisíc lidí, ukázala, že fyzicky aktivní lidé mají nižší pravděpodobnost, že se u nich nemoc vyvine. A nemusíte se nutit „jen“ do běhání, mezi aerobní aktivity patří i rychlá chůze nebo zahradničení. Ideální je ovšem kombinovat aerobní aktivitu s aktivitami na budování síly.

Související články

Zdroje: vlasta.cz, longevity.technology, bigthink.com, medpagetoday.com, alzheimers.org.uk