K dehydrataci dochází ve chvíli, kdy z těla odchází více vody, než přijímáte. Voda je přitom důležitá pro celou řadu procesů, například pro odvod odpadních látek či udržování stálé teploty těla.
Rychleji k dehydrataci dochází ve vysokých teplotách, kdy se více potíme – tekutiny totiž odcházejí i potem. Zapomínat bychom na dostatečný přísun tekutin ovšem neměli ani v zimě, kdy se tělo vypořádává s neustálou změnou teplot.
VIDEO: Pitný režim a proč ho dodržovat. Podívejte se!
1. Žízeň
Mezi nejčastější příznak dehydratace patří žízeň. S tou se setkává každý z nás, jde o zcela normální věc. Značí však, že tělo má málo vody, a proto je třeba se napít. Rozhodně byste neměli žíznit dlouho nebo čekat na tento signál. Lepší je doplňovat tekutiny pravidelně, abyste zajistili dostatečnou hydrataci.
2. Barva moči
Největší množství vody z těla odchází ve formě moči. I ta vám může napovědět, zda pijete dostatečně. Močí z těla odcházejí toxiny, které vyfiltrovaly ledviny. Pokud je její barva výrazně žlutá, pak je velmi koncentrovaná, tedy pijete málo. Problematické může být také málo močení. Škodlivé látky se pak v těle hromadí a nepříznivě působí na ledviny.
3. Chutě na sladké
Nedostatečný pitný režim může dokonce způsobovat i větší hlad či chutě na sladké. Při dehydrataci je totiž pro organismus složitější získávat energii ze svých zásob. Proto si tělo žádá rychlý zdroj energie – něco sladkého. Pokud vás často trápí tyto chutě nebo máte hlad i poté, co se najíte, zkuste více pít.
4. Popraskané rty
Jestliže vás trápí suché rty, na vině může být nedostatečná hydratace. Ta se projeví i suchostí v ústech. Jde o jeden z prvních příznaků dehydratace, a tedy i znamení, že je třeba příjem vody zvýšit.
5. Bolesti svalů a kloubů
Křeče a bolestivost se mohou objevit zejména při cvičení. Při dehydrataci je totiž omezené pocení, tělo tak není schopné se efektivně ochlazovat. Nahromaděné teplo může způsobovat bolesti svalů a také kloubů. Většina chrupavky je totiž tvořena vodou – pokud je jí v těle nedostatek, je oslabená, a neplní tak správně svou funkci.
6. Zvýšený krevní tlak
Pokud je v organismu málo vody, krev houstne. Pro srdce je tak složitější rozvádět ji do celého těla a kvůli tomu dochází ke zvýšení krevního tlaku. Při závažné dehydrataci objem krve klesá, což naopak vede ke snížení krevního tlaku. To ale znamená, že se do orgánů nedostávají potřebné živiny a kyslík. Postihuje to zejména mozek – proto se objevují závratě, točení hlavy a nevolnost.
Příznaky dehydratace se liší – od obyčejné žízně až po závažnější zdravotní problémy. Pitný režim byste rozhodně neměli podceňovat. Potřebný objem tekutin záleží i na vaší váze, denní aktivitě a dalších faktorech.
Zdroj: vlasta.cz, webmd.com, alfaauv.com, healthline.com, everydayhealth.com