Pokud hledáte zaručené zrcadlení vašeho zdravotním stavu, pak se podívejte na svoje nehty. Jsou totiž skvělým ukazatelem určitých zdravotních problémů, které se do nich častokrát nehezky propisují.
Žlutý odstín i třepení nehtů
Nejčastějším onemocněním nehtů nohou i rukou je dermatomykóza. Jedná se o infekční onemocnění, které je způsobeno houbami, především dermatofyty nebo kvasinkami. Projevuje se mimo jiné třepením a praskáním nehtů většinou v kombinaci s nažloutlým odstínem. K nákaze houbami může docházet při zvýšené konzumaci cukrů, které oslabují imunitu těla vůči plísňovým onemocněním.
Infekce houbami je velmi nepříjemná a špatně se léčí. Náchylnost k onemocnění stoupá také s věkem. Tento problém je vhodné řešit s dermatologem. Za zkoušku, především v raném stadium nemoci, však stojí také domácí léčba. Jak si pomoci?
Olej z čajovníku
Nehty se mohou zabarvit do nelichotivých žlutavých odstínů v důsledku bakteriální či plísňové infekce. V takovém případě můžete jako snadnou léčbu vyzkoušet tea tree olej. Jak na to? Smíchejte 1-2 kapky oleje z čajovníku například s olivovým, kokosovým nebo jojobovým olejem a směsí potírejte postižený nehet či nehty.
Prášek do pečiva
Je obecně známo, že plísně mohou vesele růst pouze v kyselém pH prostředí. Zabránit tomuto šíření může namáčení nohou či rukou v horké vodě s jedlou sodou, která je zásaditá. Uvidíte, že už po několika koupelích budou nehty jasnější a zdravější.
Oreganový olej
Začaly vaše nehty žloutnou a vy si nejste tak úplně jistí , čím je to způsobeno? Pak vyzkoušejte oreganový olej, který má široké antimikrobiální vlastnosti. Podobně jako u oleje z čajovníku, i oreganový olej smícháte s jakýmkoli dostupným olejem a vzniklou směsí potíráte postižené místo.
Peroxid vodíku
Peroxid vodíku má oxidační schopnosti, díky čemuž je výborným odstraňovačem skvrn. Použít ho tedy můžete v případě, že vám v hlubokých vrstvách nehtu například uvázlo barvivo z tmavého laku na nehty. Jak na to? Přimíchejte peroxid vodíku do teplé vody a nehty do ní namáčejte. Pokud přimícháte navíc i jedlou sodu, bude výsledek ještě znatelnější.
Vitamin E
Tento vitamín pomáhá buňkám udržet vlhkost. Právě díky němu vypadá naše pokožka, vlasy a nehty zdravěji a vitálněji. Může být aplikován lokálně nebo perorálně. Vyzkoušejte! Podpora růstu nehtů zaručena.
Pokud však domácí léčba na váš problém nezabírá, je vhodné neotálet a navštívit odborníka, který kromě viditelných symptomů vezme v úvahu i další faktory a nastolí vhodnou medikaci.
Prevence plísní nohou a žlutých nehtů
- V prostorách bazénů a lázní noste na nohou pantofle.
- Dbejte na hygienu nohou.
- Noste každý den čisté ponožky.
- Vystavujte chodidla často čerstvému vzduchu.
- Pravidelně si stříhejte nehty. Dřívkem vyčistěte prostor pod nehty.
- Nepoužívejte odlakovač na nehty vícekrát než jednou týdně. Sáhněte po odlakovači bez acetonu.
Zdroj: vlasta.cz Yellow Nails: Causes, Treatment and Prevention (healthline.com)