Multivitaminy

Také jste přesvědčeni o tom, že multivitaminy rozhodně nic nezkazíte? V tom případě vás vyvedeme z omylu. Mnoho z nás si totiž myslí, že multivitaminy jsou doplňkem, který nahradí všechny potřebné živiny.

Pravda je však taková, že my bez odborného vyšetření nemáme ani představu o tom, jaké vitaminy a minerály naše tělo postrádá.

Může se tak stát, že budete tyto doplňky stravy užívat pravidelně i přesto, že vaše tělo obsahuje nadbytek některých látek – zejména tehdy, když si dáváte na své stravě záležet. Proto se většina odborníků shoduje, že je mnohem lepší dbát na přirozený přísun potřebných látek formou vyvážené a pestré stravy.

Vitaminy, které vaše tělo již má a nepotřebuje již další, jednoduše vyloučí – a vám tak peníze doslova protečou.

Kolagen

Jistě jste v poslední době zaregistrovali velký „kolagenový boom“, který propaguje řada influencerů. Jejich úkolem je ale přesvědčit své sledující o téměř zázračných účincích kolagenu, který zlepší stav pokožky, vlasů, nehtů i kloubů.

Tak schválně, zkoušela jste se o kolagenu pobavit se svou kosmetičkou nebo kadeřnicí? Možná budete překvapeni jejich názorem na tento doplněk stravy.

Abyste tento typ proteinu tělu dopřáli, nemusíte utrácet nesmyslné částky za kolagenové doplňky, stačí, když do stravy zařadíte více bílkovin (maso, vejce, mléčné výrobky, ryby, ořechy). Pamatujte, že genetika v tomto případě hraje také velkou roli.

Vitamin C

Ach, ty malé kyselé tobolky, po kterých se člověku zkřiví pusa, jen na ně pomyslí! Ano, řeč je o vitaminu C, který najdete snad v každé domácnosti. Vitamin C je pro naše tělo zásadní, ovšem je potřeba si uvědomit, že tento typ vitaminu je rozpustný ve vodě, tudíž ho tělo také rychle vyloučí.

Doporučená denní dávka vitaminu C pro dospělého člověka je cca 80 mg. A věděli jste, že jen 100 gramů papriky vám dodá denní příjem vitaminu C? To už si člověk rozmyslí, za co ty peníze utratí, nemyslíte?

VIDEO: Co může způsobit nadměrné dávkování vitaminu C? Podívejte se na video.

Zdroj: Youtube

Vápník

Od našich rodičů i prarodičů odmalička slýcháváme, jak je vápník pro pevné kosti a zuby důležitý. Jenže všeho moc škodí, a to i vápníku! Tělu bude stačit, když se i v tomto případě zaměříte na pestrou stravu zahrnující živočišné bílkoviny, ryby, zeleninu – především tu listovou.

Nadbytek vápníku totiž může způsobit pořádnou neplechu vašemu kardiovaskulárnímu systému, nebo může být dokonce příčinou vzniku ledvinových kamenů. A to fakt nechcete!

Vitamin B7

Vitamin B7 budete znát spíše pod názvem biotin, bez kterého by se vlasům, kůži a nehtům vůbec nedařilo. Málo vlasů, lámající se nehty či nepěkná pleť? Je to i váš případ? Také jako první zamíříte do lékárny pro suplementy tohoto vitaminu? Tady zpozorněte!

Nedostatek biotinu v těle je totiž extrémně vzácný! Tělo s tímto vitaminem umí totiž pracovat a nakládá s ním tak, aby tělu nikdy nechyběl. Příště raději sáhněte po semínkách, vejcích nebo oříšcích.

Takže – jak jsme se přesvědčili, doplňky stravy nemusejí být vždy nezbytné a stejně tak není nezbytné vyhazovat peníze z okna. Raději se zaměřte na to, co máte v ledničce, a zkuste se zamyslet, jestli by nestálo za to, trochu pozměnit jídelníček. Nejenom že budete zdravější, ale také vaše postava za chvíli jistě ukáže příjemné výsledky.

Související články

Zdroj: vlasta.cz, medium.com, news.northwestern.edu, abcnews.go.com