Hmyzí štípance v tom nejmírnějším případě zčervenají a svědí jen malou chvilku, jenže to neplatí ve všech případech. Místa vpichu dovedou i pěkně opuchnout. A to i ty od nenápadných muchniček. Mohou způsobit silnou reakci, je-li jich moc. Na dovolenou, kde na nás čekají všemožné hmyzí pasti, tedy rozhodně neodjíždějte bez základní výbavy proti kousancům. V lékárničce by neměl chybět gel proti alergiím nebo alespoň octanová mast. Přesně ta, kterou znáte z obkladů na vymknutý kotník, takže vyřešíte případně dva zdravotní problémy jedním přípravkem.
Včelka jenom zlatá
Včela medonosná je nejdůležitější živý tvor na planetě, o tom nepochybujeme. Na druhou stranu je štípnutí včelou tím nejméně příjemným zážitkem. Jakmile včela bodne, zanechá své žihadlo s jedem v ráně a sama umírá. S jedem se pak vyrovnává každý jedinec jinak, záleží na síle imunitního systému. Žihadlo je třeba co nejrychleji vyjmout (ideálně vytlačit ho jako třísku, aby se zamezilo dalšímu uvolnění jedu z váčku), ránu omýt pod studenou vodou a chladit (klidně i ledovat). To platí pro úplně všechna bodnutí hmyzem.
Flegmatický sršeň a kousavý ovád
Bodnutí sršněm je velice obávané, protože tento blanokřídlý hmyz vypadá opravdu hrozivě. Je však spíš flegmatický a není-li vydrážděn, je nepravděpodobné, že zaútočí. Opatrnosti je třeba v blízkosti sršních hnízd, alespoň v okruhu 4 metrů. Kusadla mají samci i samice, leč jen samičí kusadla obsahují jed, kterého je 50x méně než má vosa, ale bodnutí je bolestivější a následky odeznívají několik dnů. Pozor, rána po bodnutí sršněm může hnisat, proto je třeba místo vpichu kontrolovat a začne-li rána mokvat, vyhledat lékaře.
Jde na vás hmyz?
Asi mu voníte! Hmyz má stokrát lepší čich než člověk. Můžete ale snížit riziko, že se stanete jeho kořistí, když budete dodržovat následující pravidla:
● Omezte vůně! Ano, čím víc voňavky, tím větším lákadlem jste. Pozor i na voňavou kosmetiku a aviváže.
● Maskujte se! Čím výraznější barvy si obléknete, tím spíš vás dostanou. Květinové vzory, jasné barvy jako žlutá, červená nebo tyrkysová, nejsou do přírody ideální. Vsaďte na zelenou, šedou a hnědou.
● Omezte sladké! Chcete-li v přírodě hodovat, zapomeňte na sladkosti. Ultralákadlem je zejména šťavnaté ovoce (meloun, broskve a pod...)
● Obujte se. Ačkoliv je romantické brouzdat bosý se loukou, méně romantická je řešení causy, co si počít s žihadlem v plosce!
● Pozor na nápoje v plechu! Stejně jako si máte hlídat skleničku v baru, aby vám do ní někdo něco nepřihodil, tak je dobré vědět (a hlavně vidět), co venku pijete. Stačí vteřina a do plechovky pronikne zloděj vašeho moku, který, když se dostane do vaší pusy… Obsah plechovky si proto venku vždy přelévejte do sklenice nebo lahvičky.
● Nebezpečí u koše! Popelnice, odpadkové koše jsou něco jako hmyzí New York. Vždy je tam pro hmyz něco dobrého k nalezení. Podobný hodokvas je u stánků s občerstvením. Eliminujte dobu pobytu v těchto zónách jen na nezbytné minimum.
● Buďte v klidu. Pokud vám kolem hlavy víří hmyzí křídla, neohánějte se a v klidu poodejděte. Čím víc budete máchat rukama, tím spíš dostanete žihadlo. Výjimkou je ovád. To je tak tupý hmyz, že ho nic nerozhodí.
Zatímco sršeň, vosa a včela bodají – označují se jako bodavý hmyz, pro ováda by bylo příznačnější hmyz kousavý. Když se přisaje, defacto vykousne část tkáně, proto patří jeho kousnutí k těm bolestivějším a svědivějším.
První pomoc z kuchyně
Babské rady na štípance doporučují použít octový nebo vinný obklad a pomůže i cibule. Z poloviny rozkrojené cibule vymačkejte šťávu na místo vpichu, na něj pak přiložte plátek cibule a nechte půl hodiny působit. Poté místo opláchněte a chlaďte. Pomoci může i mrazená zelenina, pokud na dovolené nemáte chladicí sáčky. Poté aplikujte gel s protialergickým účinkem. Tlumí svědění a zmírňuje i otok. Pomůže i kalciová mast. Je-li otok velký, pak pomůže i zábal z jogurtu či tvarohu, který vytáhne horkost.
Kdy k lékaři
Do dvou dnů by mělo zčervenání začít mizet a svědění ustat, v opačném případě vyhledejte lékaře. I obyčejné bodnutí hmyzem dokáže nadělat paseku, a to nejen u alergiků, a na to volně prodejné léky nebo babské rady už stačit nemusejí. Jakmile se u někoho projevila závažnější reakce na hmyzí bodnutí, měl by u sebe vždy mít adrenalinové pero, tzv. epipen, tedy jednorázovou injekci s dávkou adrenalinu, která působí na alergii okamžitě. Je na lékařský předpis.
Stejně tak je dobré pořád mít u sebe léky na alergii předepsané od lékaře. Ne vždy musí nastat to, čeho se alergici nejvíce obávají – tedy anafylaktický šok. Ten nastupuje během 5-30 minut po bodnutí hmyzem a je život ohrožující. Nejčastěji ho způsobují včely a vosy. Nebezpečné je zejména bodnutí v oblasti úst, jazyka nebo krku (včelou, vosou, sršněm). U těchto stavů, kdy je postižená osoba ohrožena vážnými komplikacemi – dušením, otokem dýchacích cest, zvracením, poklesem tlaku – je nutno volat zdravotnickou záchrannou službu (tísňová linka 155). I alergik může mít reakci mírnou a někdy naopak nealergik může mít reakci divokou. Záleží i na prostředí. Byl-li v okolí aplikován chemický postřik, je pravděpodobnost horší reakce vyšší.
Zdroje: Vlasta.cz, www.nzip.cz, ireceptar.cz