Drmek patří do čeledi hluchavkovitých a přezdívá se mu také mnišský pepř, protože jeho plody jsou drobné kuličky, které pepř skutečně připomínají. Jde o keř, který může dokonce dorůstat až do výšky šesti metrů a své okolí krášlí drobnými kvítky modrofialové barvy.

Sázení je ideální provést v období od března do května, popřípadě na podzim. Na květenství se potom můžeme nejčastěji těšit v průběhu pozdního léta.

Daří se mu na slunných stanovištích a půda by měla být dobře propustná, středně vlhká a kyprá. Kolem chodníčků je možné z něj na zahradě udělat i nižší živý plot.

Tinktura či čaj z plodů

Drobné plody se následně sklízejí v říjnu a je možné je rozemlít a spolu s alkoholem z nich připravit tinkturu nebo je usušit a připravit si z nich čaj. Ve druhém případě stačí jednu lžičku nasušených plodů zalít 250 ml horké vody a nechat deset až patnáct minut louhovat.

Mírnější PMS

Těmito způsoby lze využít léčivé účinky, které jsou drmku přisuzovány. A že jich není úplně málo. Jedna ze studií se například zabývala vlivem drmku na ženskou hormonální rovnováhu a přišla se zjištěním, že má schopnost snižovat hladinu hormonu prolaktin a tím napomáhat k rovnováze dalších hormonů, jako je estrogen a progesteron.

Důsledkem toho má být zmírnění příznaků premenstruačního syndromu, jako je zácpa, podrážděnost, deprese, migréna, citlivá prsa a další.

V souvislosti se snížením hladiny prolaktinu se hovoří i o pozitivním vlivu drmku na plodnost. V této oblasti je ale potřeba provést ještě další studie.

Jiná studie naznačuje, že drmek může mít podobný vliv i na příznaky, které ženám ztěžují období menopauzy. Některé ženy v rámci ní dokonce uvedly, že se jim při užívání drmku zlepšila nálada a spánek.

VIDEO: Jaké další byliny vám mohou pomoct s menstruaci? Podívejte se na video.

Zdroj: Youtube

Přírodní repelent

Zdá se také, že drmek obecný není moc oblíbený mezi komáry a dalším hmyzem, protože jim příliš nevoní.

Další studie poukázala na schopnost extraktu z drmku odpuzovat nejen komáry, ale i mouchy a klíšťata. A to po dobu šesti hodin od aplikace. Mohlo by tedy jít o vcelku účinný repelent.

Hovoří se i o dalších pozitivních účincích, ale zatím pro ně není dostatek vědeckých důkazů. Konkrétně má jít o schopnost snížit bolest hlavy, antibakteriální a protiplísňové účinky nebo snížení pravděpodobnosti epileptických záchvatů.

Zdroj: vlasta.cz, healthline.com, prodejnabylin.cz, zahradnictvi-flos.cz, sazenicka.cz, bylinkyprovsechny.cz, eshop.starkl.com

Související články