Bergamot neboli Citrus bergamia je aromatické ovoce, které velikostně připomíná pomeranč, ale má barvu podobnou citronu. Většina světové produkce tohoto ovoce, přibližně 80 %, pochází z jižní části Kalábrie nacházející se v Itálii. Kromě toho se bergamot pěstuje také v jižní Francii a na Pobřeží slonoviny, kde se z něj získává bergamotový olej. V turecké Antalyi se z něj dokonce vyrábí marmeláda.

Esenciální oleje z bergamotu jsou klíčovou složkou, která dodává charakteristickou chuť a vůni čaji Earl Grey. Kromě toho, že si tímto olejíčkem můžete provonět svou domácnost, má několik zdravotních benefitů. Pojďme si je představit.

Zdroj: Youtube

Pomáhá na zdravé zuby

Bergamotový olej může pomáhat lidem, kteří mají problémy se zuby, zubní sklovinou, afty nebo zánětem dásní. Tento olej je známý svými silnými antibakteriálními účinky, které pomáhají udržovat ústní dutinu čistou, píše tato studie. A jak na to? Do vody přidejte jednoduše několik kapek bergamotového oleje a několikrát denně si touto směsí vyplachujte ústa.

Osvěží vám dech

Krásná citrusová vůně je velmi svěží a příjemná, ale zároveň má schopnost pohlcovat pachy. Je však také účinným antiperspirantem. Opět za to může nejen vůně, ale především antibakteriální vlastnosti. Pokud tedy trpíte zápachem z úst a žvýkačky vám nepomáhají, zkuste si ústa vyplachovat vodou smíchanou s olejíčkem.

Zajistí lesk pokožky

Bergamotový olej lze použít také k čištění pleti. Stačí přidat několik kapek tohoto olejíčku do přípravků, které používáte k čištění pleti. Můžete ho však použít i lokálně na akné, jizvy nebo jiná poranění. Má silné protizánětlivé účinky a podporuje lepší hojení ran. Pokud se ho rozhodnete použít místo tělového mléka, během několika týdnů by se měly dostavit první výsledky – pokožka bude krásně jemná a pružná.

Pomáhá proti stresu

A to nejdůležitější na konec. Se stresem bojujeme téměř všichni, někdo i každý den. Pár kapek bergamotového oleje krásně provoní celou domácnost a zároveň má zklidňující účinky, jak dokazuje tato vědecká studie. Bergamotový olej můžete však také konzumovat. Stačí si dát pár kapek do vody nebo čaje. Pokud víte, že vás čeká něco náročného, neváhejte po oleji sáhnout jako po praktickém pomocníkovi.

Zdroj: Vlasta.cz, MedicalNewsToday, Healthline, studie

Související články