Face jóga neboli obličejová jóga využívá principy klasické jógy, avšak zaměřuje se pouze na oblast od krku nahoru. Jde o kombinaci cvičení a masáže obličejových svalů. Skvělým aspektem této metody je, že nevyžaduje žádné speciální vybavení ani finanční investice.

Stačí věnovat jí deset minut denně a výsledky se brzy dostaví. Cvičit můžete kdekoliv – v kuchyni, v kanceláři, nebo dokonce při čekání ve frontě. Face jóga je vhodná pro všechny věkové skupiny a platí, že čím dříve začnete, tím lépe, protože s přibývajícím věkem se elasticita pleti snižuje.

Co můžete očekávat:

  • Vizuální zeštíhlení obličeje (zvýraznění kontur a například odstranění podbradku)
  • Eliminaci vrásek nebo oddálení jejich vzniku
  • Podporu lymfatického systému
  • Svěží a zářivý vzhled pleti
  • Zbavení viditelné únavy v oblasti obličeje (například pokleslá víčka)

Zakladatelkou obličejové jógy je Fumiko Takatsu, která po vážné dopravní nehodě, kdy ochrnula na polovině tváře, zjistila, že i svaly v obličeji lze posilovat. Vyvinula tedy metodu obličejové jógy, která cílí na procvičení i těch nejjemnějších svalů a zlepšení prokrvení tváře.

Pravidelné cvičení této metody údajně pomáhá i s redukcí dvojité brady a může výrazně omladit vzhled obličeje. Fumiko provozuje veřejný YouTube kanál, kde srozumitelně a od základů vysvětluje jednotlivé cviky a postupy.

VIDEO: Jak procvičovat face jógu? Podívejte se na video.

Zdroj: Youtube

Jak jsme již zmínili v úvodu, jednou z mála českých trenérek, které vás mohou obličejovou jógu naučit, je Leona Cahlová. Ochotně nám poskytla krátký rozhovor, kde nám objasnila základní principy této disciplíny.

Leono, prozradila bys, prosím, našim čtenářům, co tě k tomuto druhu cvičení přivedlo?

Od rané dospělosti jsem měla problémy s váhovými výkyvy. Podařilo se mi redukovat větší množství váhy, a to především díky pravidelnému cvičení s trenérem. Zdálo se mi ale, že v obličeji není ta změna tolik patrná jako na jiných částech těla. Zajímalo mě tedy, zda je možné posílit i svaly ve tváři. Následně jsem si pak na internetu našla kurz a udělala si certifikát.

Mohou principy face jógy uplatnit i zralejší ženy?

Velkou výhodou tohoto cvičení je, že nemá žádné omezení a každé věkové skupině může prospět jinak. Mladé dívky mohou podpořit funkce lymfatického systému, a zbavit se tak nechtěných pupínků. Ženy kolem třicítky jistě uvítají stimulaci tvorby přirozeného kolagenu a starší ročníky mohou redukovat již viditelné vrásky.

Napadá tě nějaké omezení obličejové jógy? Má kontraindikace?

Snad jen u jedinců s extrémně citlivou pletí doporučuji poradit se s certifikovaným trenérem. Opatrná bych byla i u žen, které trpí na ekzémy. Všichni ostatní klidně mohou začít cvičit sami, například podle dostupných videí.

Není tedy zcela nezbytné mít vlastního trenéra?

To určitě nezbytné není. Dnešní doba je skvělá v tom, že na internetu máte spoustu dostupných informací, stačí jen čerpat. Zároveň je pravda, že trenér může především zpočátku opravovat chyby a motivovat.

Za jak dlouho od začátku cvičení uvidím výsledky?

Právě že velmi brzy. Je samozřejmě třeba říct, že se to liší podle toho, co si od face jógy slibujeme. Například první dochází ke zvýraznění kontur čelisti a tváří. Nejdéle trvá stimulace očního okolí a redukce těchto jemných vrásek.

Nejdůležitější je ale bezesporu pravidelnost, jako u každého druhu cvičení. Doporučuji zahrnout sestavu face jógy do své skin care rutiny. Každý den vám stačí 5–10 minut a výsledky se dostaví, to mi věřte!

Související články

Zdroj: Leona Cáhlová, vlasta.cz