„Od nového roku jdu do toho,“ říkají si mnozí, když u sledování vánočních televizních pořadů pozvolna přestávají potřebovat konferenční stolek, neboť si talířek s cukrovím a misku s ořechy dokážou pohodlně rozložit na svém vzdouvajícím se bříšku. Hned příští rok se hlásím do posilovny, ubezpečují se, byť se jim do mysli mohou vkrádat vzpomínky na předchozí pokusy. Začínaly i končily mnohdy podobně – Rozhodnutí, verva a radost, když se sportovní taškou hrdě vcházeli do více či méně vzdáleného fitness centra, po němž následovalo ošívání, krčení nosu nad typickým odérem posiloven a obracení očí v sloup při poslechu těch vytrvalejších, kteří s hlasitým hekáním na benchpressu zrovna zvedli závaží o váze svého těla. A navíc u toho vypadali jako Jason Momoa na dovolené.

To někdy bývá hlavní problém – pozorování lidí kolem versus nízké sebevědomí. Někteří, zvláště ženy, mají pocit, že je v posilovnách lidé okukují, sledují jejich těla při cvičení i protahování. To se asi někdy může stát, lidé se na sebe dívají, nicméně co se týče posiloven, věřte, že muži v nich sledují v zrcadlech především sami sebe a své tu větší, tu menší svaly. Když už na vás zaměří svůj pohled, bývá to mnohdy proto, že by chtěli na stroj, na němž zrovna cvičíte.

Dalším problémem, který řada cvičenců řeší, je vytrvalost. Nikoli přímo na místě, ale z dlouhodobého hlediska. V posilovnách se takovým, kteří v lednu slavně nastoupí, aby v nejpozději na konci února uložili elasťáky a tenisky zpátky do skříně, přezdívá „ledňáčci“. Je asi jasné, že podle toho, jak dlouho s cvičením vytrvali. Pojďme se zkusit podívat na pár bodů, které by mohli zvrátit nechuť k fitness centrům a pravidelnému cvičení.

1. Najděte si místo, kde vám to vyhovuje

Zní to velmi jednoduše, ale často je svízel právě v tom nejjednodušším. Uvažte, že posilovny nejsou stejné. Pokud jste zamířili do tělocvičny, která vypadá jako místo, kde své první kliky a dřepy dělal filmový Rocky někdy na začátku kariéry, tak vězte, že jinde může být posilovna v pastelových barvách, s květinovou výzdobou jak z filmu Pravá blondýnka, kam chodí především ženy. Prostě najděte si tu svou. Každému vyhovuje něco jiného. Nebojte se vyzkoušet více míst. A navštivte ji v době, kdy chcete opravdu chodit cvičit. Dopoledne může obsazenost posilovny vypadat jinak než v podvečerních hodinách.

2. Vybudujte si pravidelný návyk na tělocvičnu

To je samozřejmě velmi těžké – časopis Guardian citoval studii podle níž návyk k pravidelnému navštěvování tělocvičny rodí od 18 do 254 dnů, přičemž velmi hrubý průměr je 66 dní. To znamená, že někdo může posilovnu navštěvovat bezmála rok a stejně náhle přestat cvičit, obecně ale trvá něco přes dva měsíce, než cvičení a posilovna začne člověku chybět. To není tak hrozné! Zkuste ale opravdu pravidelně navštěvovat fitness centrum dva a více měsíců v kuse. Každopádně nemusíte se strhat hned ze začátku – ideální je se naučit chodit do posilovny. Takže přijít, lehce si zacvičit, spíše se protáhnout, dát si sprchu a jít. Za pár dní zase a znovu a ejhle, třeba vám začne chybět.

3. Naučte se v klidu cvičit (i s několika stroji)

Mnozí zažívají ten trapný pocit, že stojí v posilovně, ručník kolem krku a koukají na stroje, u nichž nedokážou pochopit ani to, k čemu slouží. Jistě jsou tam nálepky s ukázkou cviku a často je tam u toho namalovaný sval, který mají posilovat, ale stejně. Nejhorší je pocit, že lomcujete se strojem a osvalení profíci na vás posměšně koukají. Pravda je, že posměšně se dívat nebudou. Ti, kteří cvičí pravidelně, tam také kdysi stáli uprostřed s ručníkem kolem krku. Nebojte se zeptat u baru, nebo recepce. Nebo i nějakého dalšího návštěvníka, pokud zrovna není uprostřed série. Naučte se pár cviků a i doma, nebo cestou do práce se na internetu podívejte na různé blogy nebo videa o cvičení. Příště budete vědět víc.

4. Cvičení a odpočinek, cvičení a odpočinek

Jednu z nejdůležitějších věcí, kterou se musíte naučit, je, jak strukturovat trénink a jaký je váš cíl. I dřep může dělat, abyste zhubli, nebo posílili kondici. Prostě záleží na opakování sérií a také na odpočinku. Říká se, že méně než pět opakování v jedné sadě buduje sílu, více než 12 opakování zase vytrvalost a cokoli mezitím je na vybudování svalů. Kolikrát sérií zopakovat, je sporné, ale všeobecně platí, že deset až dvacet sérií (po 5 až 12 sadách) za týden. A nezapomeňte na odpočinek. Chcete-li hubnout, udržujte odpočinek kratší než minutu, chcete-li ale vytrvalost a sílu, pak odpočívejte i několik minut mezi sériemi.

Související články

5. Zvažte trenéra

Předně do té posilovny budete muset dorazit, když víte, že tam na vás někdo čeká (byť zde může pomoci domluva s kamarádem, či kamarádkou). Navíc vám může pomoci zbavit se strachu z tělocvičny i strojů, které neznáte. Budete mít pocit, že nejste sami a ještě vám všechno vysvětlí, poradí vám a ukáže, co děláte špatně. Ideální trenér je takový, který vám pomůže vytvořit cvičební plán přesně na míru – podle vašeho těla, věku a možností. Na druhou stranu, osobní trenér je samozřejmě finančně náročnější, někomu pomůže předchozí příprava třeba s YouTube.

Související články

6. Vytvořte si cvičební plán

Jakmile začnete některé cviky chápat a především překonáte to nejtěžší ze všeho – vůbec přijít, můžete zjistit, že správné provádění cviků je příjemné, až zábavné. Že jste najednou rovnější, pružnější, nezadýcháte se tolik při dobíhání ranního autobusu a celkově máte pocit, že jste v kondici. Nebo nepřehánějme, že jste zkrátka v trochu lepší kondici. To je ono, v tu chvíli je dobré plán lehce pozměňovat, sem tam k cvičení něco přidat, jindy ubrat.

Související články

7. Najděte si, co vás baví

Nejdůležitější na konec – hlavně si najděte pohyb, který vás baví. Pokud ani po nějakém čase nepřekonáte nechuť k posilovacím strojům, upoceným svalovcům a iontovým či proteinovým nápojům na každém volném centimetru tělocvičny, tak to nelámejte přes koleno. Zkrátka z vás nový Arnold Schwarzenegger nebude. Každopádně to ale nevzdávejte, ať se o Vánocích nevrátíte v kruhu k tomu samému. Zkuste něco jiného. Nabídek je mnoho. Třeba jóga, latinskoamerické tance, box, balet, kruhový trénink v partě.

Zdroj: Vlasta.cz, The Guardian