To potvrzují i nejnovější průzkumy. Zatímco před rokem byla mezi Čechy pouhá 2 % flexitariánů, letos je jich už 5 %. Nejde o žádný drastický stravovací směr, naopak, v některých případech může přijít v hod.
Důvody, proč lidé dávají přednost rostlinným produktům:
- Benefity pro zdraví (33 %)
- Chuť (24 %)
- Přínos pro planetu (14 %)
Maso však stále konzumuje téměř denně 54 % respondentů a dalších 32 % několikrát týdně. Většina flexitariánů se však zajímá o původ potravin, které konzumují, a do svého jídelníčku tak nezařazují maso zvířat chovaných v nevyhovujících podmínkách.
Částečně bezmasá strava
Flexitariánství je jedním z typů částečně bezmasé stravy. Lidé tak maso neomezují úplně, ale snaží se jeho spotřebu snížit na minimum a nahrazují jej proto různými rostlinnými alternativami. Za vzestupem tohoto životního stylu stojí několik faktorů, včetně rostoucího povědomí o vlivu stravy na naše zdraví a životní prostředí. V posledních letech se například stále častěji objevují studie, které spojují vysokou konzumaci masa s řadou zdravotních problémů, jako je obezita nebo riziko srdečních chorob. Flexitariánství tak nabízí zdravější alternativu, která umožňuje konzumovat potraviny z rostlinné říše a zároveň snižuje množství masa v jídelníčku.
Hlavně zdravě
Flexitariáni jsou především mezi mladšími ročníky a ženami
- Nejvíce se flexitariánskými pravidly stravování řídí lidé ve věku do 35 let, přičemž téměř dvakrát více jich je mezi ženami než muži (3,5 % muži vs. 6,4 % ženy).
- Nejvíce jich žije v Jihomoravském a Moravskoslezském kraji (shodně 7,3 %), a to především ve středních a větších obcích od 5000 obyvatel výše.
- Na Slovensku činí podíl flexitariánů dokonce více než 6 % a meziročně se zvýšil o 4 procentní body.
Flexitariánství jeho vyznavači definují jako zdravější způsob stravování (39 %) nebo jako občasné nahrazování masa a mléčných výrobků rostlinnými produkty (47 %). Potvrzuje to Bc. Martina Drtinová z organizace Vím, co jím a piju, o.p.s: „Flexitariánská strava zahrnuje zvýšený podíl rostlinných produktů, jako jsou zelenina, ovoce, obiloviny a luštěniny, rostlinné alternativy tradičních mléčných produktů a masa nevyjímaje. Flexitariáni se však nevyhýbají ani masu nebo dalším živočišným složkám jídelníčku, nicméně je konzumují méně často.“
Prevence civilizačních onemocnění
Také podle Světové zdravotnické organizace (WHO) se strava založená především na rostlinných zdrojích považuje za prevenci různých civilizačních onemocnění, jako jsou srdečně-cévní onemocnění, rakovina či cukrovka druhého typu. Podobně Světový fond pro výzkum rakoviny doporučuje, aby naše strava sestávala z jedné třetiny z živočišných a až ze dvou třetin z rostlinných zdrojů. „V našich jídelníčcích však tradičně dominují živočišné potraviny, především v mase a masných výrobcích evidujeme u Čechů nadspotřebu. Flexitariánství, jakožto způsob stravování založený na omezování příjmu masa a živočišných produktů, je proto velmi prospěšným životním stylem, který se hodí pro velké množství lidí,“ říká Bc. Martina Drtinová.
Jděte proti únavě
Flexitariánem může být opravdu každý. Strávit maso a další potraviny živočišného původu stojí naše tělo značnou část energie, proto jsme po obědě často unavení a malátní. Se zeleninou je to přesně naopak. A nejedná se jen o zeleninu nebo ovoce, možnosti rostlinné stravy jsou opravdu nepřeberné – v současné době už například seženete vegan burgery nebo rostlinné nápoje, které jsou alternativami mléka. Tak kdy vyzkoušíte flexitariánství vy?
Zdroj: Vlasta.cz https://danone.cz/ (průzkum)