Dnes si hluchavky všimne málokdo, někdo ji považuje dokonce za plevel, ovšem už naše babičky věděly, jak je tato rostlina kouzelná. Její sladký nektar je nejen zdrojem potravy včel a jiných opylovačů, ale je také skvělým doplňkem salátů, ba dokonce polévek. Pojďme si hluchavku trošku přiblížit.

VIDEO: Znáte zdravotní benefity hluchavky? Podívejte se na video.

Zdroj: Youtube

Kde můžeme hluchavku najít?

Hluchavce se dobře daří jak v Evropě, tak v Asii, a dokonce ji znají i v Severní Americe a na Novém Zélandu. Narazit na ni můžete téměř kdekoliv, podél cest nebo na loukách či v lesích, stačí si vyjít na procházku. Dokonce ji zahlédnete i na horách. Jako jedna z mála rostlin kvete poměrně dlouho, hluchavka bílá od května do září a hluchavka fialová od března až do října.

Jaká část hluchavky je užitečná

Nejvýznamnější částí hluchavky jsou květy, které můžete sbírat od jara do podzimu. Ano, uznáváme, je to trošku pracnější, protože květy jsou skutečně malé, ale rozhodně jejich sběr stojí za to.

Doporučujeme květy sbírat zasucha při sluníčku, protože právě tehdy obsahují nejvíce účinných látek. Nasbírat si však můžete i listy nebo nať, ale v těchto částech rostliny koncentrace účinných látek už není tak vysoká.

Léčivé účinky hluchavky

I dnes je hluchavka vyhledávanou bylinou a rozhodně se není čemu divit. Mezi její přední vlastnosti patří protizánětlivé účinky, které využijí zejména ženy, jež trápí záněty močového měchýře a vaječníků. Také ženy, co trpí menstruačními potížemi, jako jsou nepříjemné bolesti či silná menstruace, na hluchavku nedají dopustit.

Zklidňující účinky hluchavky se také využívají při nervozitě, stresu nebo nespavosti. Trápí vás nadýmání? Připravte si z hluchavky čaj, ten je na trávení jako dělaný. 

Jak hluchavku použít

1. Čaj

Nemusíte se bát, žádné šarlatánství v tom není, kotlík chystat nemusíte.

  1. Stačí, když si nasbírané květy hluchavky usušíte.
  2. Následně je můžete skladovat v plátěném pytlíku k přípravě čaje.

2. Tinktura

Chcete využít účinky hluchavky co nejvíce? Připravte si tinkturu.

  1. Usušené květy vložte do vhodné uzavíratelné sklenice, zalijte alkoholem a nechte louhovat.
  2. Připravenou tinkturu využijete v období největšího stresu – stačí jedna kapka na jazyk.

Hluchavka a moderní kuchyně

Ač to přijde někomu zvláštní, hluchavkou si můžete ozvláštnit třeba zeleninový salát. Použít můžete jak listy, tak nasládlé květy. Milovníci smoothies ji mohou zařadit do svých receptů. 

Nebojte se nových věcí, hluchavka je bylina prakticky jako každá jiná, nebojte se jí doslova přijít na chuť.

Související články

Zdroj: vlasta.cz, pattiwigington.com, thenews-messenger.com, herbmedpharmacol.com