Hořčík se podílí na řadě enzymatických reakcí, kromě svalů a nervů má vliv i na stav našich kostí a zubů, podílí se na syntéze bílkovin a spoustě dalších důležitých věcí v lidském těle. Proč by ho měly užívat především ženy? A proč je důležitý zejména v zimě a na jaře?

VIDEO: Proč tolik lidí trpí nespavostí? A jak z toho ven? Vše zazní ve videu...

Zdroj: Youtube

Reguluje krevní tlak

Hořčík podporuje relaxaci krevních cév, čímž pomáhá udržovat zdravou hladinu krevního tlaku. Hořčík najdete v řadě potravin, například v ořeších, dýňových semínkách či fazolích.

Pomáhá řídit hladinu cukru v krvi

Hořčík aktivně reguluje cukr posílením funkce inzulinu. Dostatečná hladina hořčíku usnadňuje lepší působení inzulinu a umožňuje tělu efektivněji řídit hladinu cukru v krvi.

Zlepšuje zdraví kostí

Hořčík, který je nezbytný pro zdraví kostí, se ukládá v kostech a pomáhá při regulaci vápníku a vitaminu D. Tato dvojí funkce je důležitá pro to, aby naše kosti byly silné. Potenciálně pak snižuje riziko zlomenin a zlepšuje hustotu kostí. Vhodný je tedy zejména pro ženy, které se blíží do menopauzy nebo už jí procházejí.

Zabraňuje bolesti hlavy

Ženy s nedostatkem hořčíku jsou náchylnější k bolestem hlavy. Vliv hořčíku na neurotransmitery a krevní cévy v mozku může zmírnit signály vedoucí k migréně a zabránit zúžení krevních cév, což je častý spouštěč bolestí hlavy.

Zlepšuje náladu a snižuje úzkost

Vliv hořčíku na neurotransmitery v mozku přímo ovlivňuje náladu a emoce. Tím, že napomáhá uvolňování a využití těchto neurotransmiterů, může hořčík přispět ke snížení úzkostných a depresivních symptomů, které se zvyšují v době menopauzy, ale také v zimě, kdy je nedostatek světla, a na jaře, kdy nás přepadá tzv. jarní únava.

Pomáhá při spánku

Odborníci doporučují doplňky hořčíku ke zlepšení kvality spánku. Role hořčíku při svalové relaxaci, zklidnění nervového systému a jeho vliv na takzvaný neurotransmiter GABA může přispět k lepšímu spánku. GABA neurotransimeter snižuje nervovou aktivitu a pomáhá při úzkosti. Lépe se pak tedy usíná.

Uvolňuje stres

V době stresu se spotřeba hořčíku v těle zvyšuje, což potenciálně ovlivňuje jeho dostupnost pro další základní funkce. Hořčík navíc působí jako přirozený regulátor stresu, omezuje uvolňování stresových hormonů, jako je kortizol, a působí jako uklidňující látka.

Jaké potraviny jíst

Zakomponujte do jídelníčku potraviny bohaté na hořčík, jako je listová zelenina, ořechy, celozrnné výrobky či banány. V případě, že máte svalové křeče nebo se cítíte v nepohodě a prožíváte například náročné a stresující období, můžete užívat i potravinové doplňky s obsahem hořčíku.

Zdroj: vlasta.cz longevity.technology starsinsider.com Staminade

Související články