O antikoncepci (HA) koluje mnoho mýtů. Nejčastěji ten, že je škodlivá a nebezpečná. Podle většiny odborníků ovšem současná hormonální antikoncepce riziko nepředstavuje a její užívání je tak šetrné a spolehlivé.

Jak je to možné?

Kvalita dnešních pilulek je totiž naprosto nesrovnatelná s vůbec první antikoncepční pilulkou, která byla schválena v roce 1960 ve Spojených státech amerických a která obsahovala takové množství hormonů, že ženám způsobovala nemalé problémy.

Když já po antikoncepci tloustnu!

To ale neznamená, že HA nemá na ženský organismus žádný dopad. Podle trenérky Terezy Kompánkové mohou některé ženy na hormonální antikoncepci reagovat citlivěji, ať už jsou to bolesti prsou, nevolnost nebo mírné přibírání na váze, které ale souvisí spíše se zavodňováním. To má na svědomí hormon estrogen, který způsobuje zadržování vody v organismu. Na místě je proto konzultace s gynekologem, v jakém množství se ve vámi užívané antikoncepci tento hormon nachází.

Důvodů, proč ručička na váze stoupá a knoflík u kalhot jde zapnout stále hůř a hůř, ale může být víc. Zmínit můžeme například gestageny neboli progestiny, které tvoří skupinu ženských pohlavních hormonů a prokazatelně zvyšují chuť k jídlu. Není to tedy sám prášek, který by ukládal tuky, může za to žena, jejíž obezřetnost vůči dietním svodům může klesat. Kromě toho i toto už se změnilo. „Většina současných antikoncepčních prostředků jich totiž neobsahuje dost na to, aby přibírání na váze nějakým závratným způsobem podpořily,“ tvrdí Tereza Kompánková. Často je tak skutečnou příčinou přibírání na váze změna v jídelníčku či nedostatečné množství pohybu.

Brát antikoncepci a hubnout? Proč ne!

Pokud nemáte zdravotní problémy, které by vám ve vašem odhodlání bránily, není důvod, proč by hubnutí a užívání antikoncepce nešlo dohromady. „Základem je mít správně nastavený jídelníček, díky kterému snáze překonáte i případné chutě na sladké, které se mohou při užívání HA objevit,“ vysvětluje trenérka a dodává, že v kombinaci s pravidelným pohybem lze skvělých výsledků dosáhnout už během 2–3 měsíců.

Antikoncepce a sportovní výkon

Nejsou známy žádné studie, které by snížený sportovní výkon při užívání HA potvrzovaly. Horší je to však v případě, pokud se žena snaží nabrat svalovou hmotu, což je už tak samo o sobě pro něžnější část populace složitější. Pokud se tedy snažíte o svalnaté tělo, užívání hormonální antikoncepce v tomto ohledu příliš nehraje do karet.

Důvod? Pokud neužíváte HA a pravidelně menstruujete, tak okolo čtrnáctého dne cyklu, kdy začíná ovulace, je na vrcholu produkce testosteronu a estradiolu, přičemž testosteron u žen řídí (stejně jako u mužů) jejich sexuální apetit, ovlivňuje náladu a energii. Pokud však užíváte antikoncepci, ke zvýšení hladiny testosteronu v průběhu ovulace nedochází. Je-li hladina testosteronu nízká, může to mít negativní dopad nejen na kvalitu sexuálního života či náladu, ale i budování svalů.

Na závěr je důležité si uvědomit, že každá žena je jiná, stejně jako každý organismus funguje odlišně, a proto jakmile by se vyskytly potíže, například že se budete cítit unavená a bez energie, budete se cítit těžká, či cokoli jiného, promluvte si se svým lékařem a do možných příčin případně zahrňte i hormonální antikoncepci.

Zdroj: vlasta.cz 3 Ways Hormonal Birth Control Can Affect Athletic Performance (rupahealth.com) Birth Control Has Been Around for 60 Years — Why Is It Hard to Get? (healthline.com) Fitness pro ženy Contours - kruhový trénink

Související články