Zázrak jménem hřebíček

Toto silně aromatické koření je všem dobře známé. Hřebíček využíváme jako koření při přípravě horkých nápojů – a třeba svařák v zimě si bez něj neumíme představit. Hřebíček v kuchyni má své místo třeba i v létě, když se zavařují zásoby ze zahrádky.

Nejenže krásně voní, má i velkou škálu využití, a to jak v kuchyni, v domácnosti, při bolestech zubů nebo dásní, ale odláká i dotěrný hmyz nebo pomůže zlepšit stav pokožky. Podle starodávného léčebného systému, který známe pod názvem ájurvéda, je hřebíček nepostradatelným pomocníkem při mnohých onemocněních.

Využíval se při úporném kašli, při zažívacích obtížích a rovněž pro léčbu kožních projevů nemoci. Hřebíček obsahuje řadu cenných látek, antioxidantů a má silné protizánětlivé a antibakteriální účinky.

Hřebíčkový olej

Díky hřebíčkovému oleji můžete zlepšit stav své pokožky či vyléčit akné, ale také zpomalit známky stárnutí pleti. Samozřejmě nepůsobí jako zázračný elixír, který vás přes noc zbaví veškerých vrásek a vyhladí pokožku, že budete vypadat jako celebrita prohnaná Photoshopem, nicméně velkou pomoc od něj čekat určitě můžete. Olej z hřebíčku navíc velmi snadno vyrobíte i doma.

Jak vyrobit hřebíčkový olej?

  1. 10 g hřebíčku řádně rozdrťte nebo umelte a dejte ho do malého kastrůlku.
  2. Přidejte 100 ml olivového nebo mandlového oleje a opatrně směs ohřejte ve vodní lázni.
  3. Směs dostaňte na bod varu a pak ji ihned stáhněte z ohně.
  4. Olej nechte následně asi týden řádně vylouhovat a nakonec přeceďte.

Hřebíčkový olej skladujte na tmavém místě v dobře uzavřené lahvičce.

Video: Podívejte se na jednoduchý návod na výrobu hřebíčkového oleje.

Zdroj: Youtube

Hřebíčkový olej v péči o pleť

Pokožka potřebuje řádnou péči, jen díky každodenním rituálům dosáhnete krásně vypadající pleti, která nebude jevit výrazné známky stárnutí. Všechno začíná pravidelným čištěním pleti a následnou hydratací, proto nezapomínejte pleť každý den ráno i večer vyčistit a používejte pravidelně hydratační krémy.

Jakmile vaše pokožka bude jevit známky únavy, bude zarudlá nebo se na ní začnou tvořit pupínky, vytáhněte právě hřebíčkový olej. Uvidíte, jaký zázrak to je. Na zarudlá místa na pokožce nebo na akné aplikujte hřebíčkový olej přímo. Smíchat pár kapek oleje ale můžete i se svým běžným pleťovým krémem.

Vlastnosti hřebíčkového oleje

  • Hřebíčkový olej dokáže snižovat i viditelnou ochablost pokožky.
  • Pomáhá zabraňovat rovněž vzniku vrásek a sjednocuje tón pleti díky svému zbarvení.
  • Rozproudí váš krevní oběh, takže pleť bude skutečně vypadat více svěží a bude působit mladistvějším dojmem.

Olej naneste například za pomoci vatového tamponu na svůj obličej i krk. Jemně jej vmasírujte do pokožky a nechte působit nejlépe přes noc.

Jak jste se mohli přesvědčit, hřebíčkový olej je skutečně poklad.

Zdroj: vlasta.cz, 1mg.com, medicinenet.com, timesofindia.indiatimes.com, Healthline, Martha Stewart

Související články