Možná úplně nevoní, o to víc jsou ale zdravé. Kvašené potraviny jsou bohatým zdrojem probiotik, které zajišťují rovnováhu střevní mikroflóry, podporují trávení a posilují obranyschopnost organismu, což je v období, kdy ve vzduchu řádí nejrůznější chřipky a nachlazení, obzvlášť cenné. Kromě zeleniny se dají fermentovat také mléčné výrobky, ovesné vločky nebo třeba žitný kvas.

Zdroj: Youtube

 Jak na domácí fermentaci a přípravu kimchi?

Co se týče zeleniny, lze kvasit jen jeden druh, nebo směs například z květáku, zelí, mrkve, cukety, kapie nebo rajčat, smíchanou s kořením a bylinkami. U přípravy je pak nutné počítat s nepořádkem a především s nezaměnitelným odérem. I z toho důvodu se nedoporučuje fermentovat v bytě, ale raději v nějaké oddělené místnosti. Jak na to?

Ingredience (množství pouze orientační):
•       2 hlávky pekingského zelí
•       červené zelí
•       300 g fialové mrkve (obsahuje antioxidanty a dodá barvu)
•       200 g červené ředkvičky
•       1–2 svazky jarní cibulky
•       70 g rýžové mouky
•       150 ml vody
•       50 g zázvoru
•       1 hlavička česneku
•       chilli vločky gochugaru dle chuti (pikantní)
•       50–100 ml kikkoman sójové omáčky
•       500 g mořské soli na prosolení
•       fermentační sklenice
 
Postup: Pekingské zelí pečlivě omyjte a nechejte v nasolené vodě 24 hodin. Poté zelí opláchněte od slané vody a nakrájejte. Následně omyjte a nakrájejte na kolečka či nudličky i další zeleninu. Nyní si připravte kimchi omáčku z pudinku. Z rýžové mouky a vody udělejte pudink, který po vychladnutí promixujte se zázvorem, česnekem, chilli vločkami gochugaru a kikkoman sójovou omáčkou (obsahuje lepek, ale během fermentace se lepek zcela vytratí). Poté omáčku smíchejte s veškerou zeleninou.

Míchaní je velmi důležité. Dělejte to rukama a každý kousek zeleniny v omáčce důkladně obalte. Hotovou směs poté pěchujte do velkých zavařovacích sklenic a nechejte fermentovat přibližně týden. Jakmile vám bude kimchi chuťově vyhovovat, rozdělte ho do menších sklenic a uložte do lednice, kde se fermentace následně téměř zastaví.

Výhody kimchi

Dá se konzumovat i tepelně upravené. Bude tak stravitelnější a zmírní se jeho specifické, pro někoho méně příjemné, aroma. Cenné látky se úpravou neztratí.
Napomáhá hubnutí. Obsahuje zhruba pouhých 27 kalorií na 100 gramů.
Je vhodné pro sportovce. Díky prospěšným enzymům, B-vitamínům a omega-3 mastným kyselinám působí protizánětlivě a napomáhá regeneraci.

Začínejte po malých dávkách

„Jestliže s kvašením teprve začínáte, dopřejte svému organismu čas na adaptaci. Po prvních dnech konzumace fermentovaných potravin se totiž může stát, že vám nebude nejlépe,“ varuje propagátor zdravého stravování Martin Kudera a dodává, že důvodem je přenastavování střevního mikrobiomu.
 
V těle máme několik miliard bakterií, které tvoří střevní mikroflóru a chvíli jim trvá, než se přizpůsobí nové potravině. Nejdříve musejí umřít kolonie, která tráví cukr a musejí je nahradit kolonie, které jsou zvyklé trávit zeleninu a vlákninu. Délka přenastavení je přitom závislá na tom, jak jste se předtím stravovali. Pokud jste si často dopřávali nezdravé jídlo nebo jídlo z rychlého občerstvení, může to trvat i několik týdnů. V případě zdravého stravování může nastat chvilková plynatost.

Zdroj: vlasta.cz 9 Surprising Benefits of Kimchi (healthline.com) Živina – Recepty a inspirace (zivina.cz)