Dysfunkce pánevního dna je hlavní příčinou inkontinence. Věděli jste ale, že má vliv na mnoho dalších funkcí v našem těle? Únik moči může být jen začátkem dalších zdravotních problémů. Ženy se většinou o inkontinenci bojí mluvit anebo se ji snaží vyřešit špatnou cestou. Téma je totiž opředeno mnoha nejasnostmi a omyly.
Druhy inkontinence
Důvodem, proč jsou ženy postiženy únikem moči dvakrát častěji než muži, je změna struktury ženského močového traktu, který se mění v etapách života ženy – v době těhotenství, po porodu a s přibývajícím věkem. Problém může nastat i po neurologickém úrazu, vrozeným defektem nebo sklerózou multiplex. V současné době se ale ukazuje, že tento problém, o kterém se nemluví, postihuje i mnohem mladší a zdánlivě zcela zdravé ženy a dívky.
Děje se to kvůli životnímu stylu, protože mladé ženy mají často sedavé zaměstnání a i studentky sedí několik hodin denně v lavici. V obou případech je problémem nedostatek přirozeného pohybu. Jana Javůrková je lektorkou zdravotního tělocviku se specializací na potíže s pánevním dnem. „Překvapivě často mě vyhledávají mladé klientky trpící únikem moči. Dívky sedí u studia a pak vyrazí do fitka, kde sice cvičí, ale jinak, než by měly,“ upozorňuje.
Inkontinence se dělí na:
- stresovou – jedná se o narušení těla v důsledku nemoci nebo fyzických změn
- urgentní – odkládání potřeby dojít si na toaletu
- kombinovanou – existuje zdravotní problém a zároveň nenasloucháme aktuálním potřebám těla
Těhotenství
Inkontinenci může dočasně i dlouhodobě vyvolat také těhotenství. Svaly pánevního dna se rozvolňují a vazy povolují. A nejen to. Ženy se totiž mylně domnívají, že vše je způsobeno povolenými svaly, to ale není tak úplně pravda. Jak říká pohybová specialistka Jana Javůrková: „Maminky si myslí, že musí cvičit povolené pánevní dno, aby nedocházelo k inkontinenci. Toto je ale velký omyl, protože se zde vyskytují dva opačné extrémy. Svaly v pánvi mohou být jak povolené, tak stažené. Obojí je problém a nejčastěji se setkávám právě s touto kombinací.“
Dysfunkce pánevního dna
Na vině je ve většině případů snížená činnost pánevního dna. Pánevní svalstvo bývá ve vnější vrstvě stažené a v hloubce bývá tkáň naopak rozvolněná. „Problém dysfunkce je právě v kombinaci rozvolněnosti, napětí a stažení,“ vysvětluje specialistka. „Ženy se dopouštějí mnoha zásadních omylů, o kterých se domnívají, že jim s problémem pomohou. Nejčastější chybou je přerušované močení. Tím, že se ženy snaží dělat pauzy u čůrání, matou přirozené reflexy těla, a mohou si tak naopak přivodit zánět močového měchýře, ze kterého se následně vyvinou potíže s inkontinencí,“ upozorňuje Javůrková.
Jak poznat dysfunkční pánevní dno?
Žena může mít problém s pánevním dnem, ale nemusí mít nutně problémy s inkontinencí. Co všechno tedy způsobuje dysfunkční pánevní dno?
- bolestivou menstruaci
- inkontinenci
- problém s otěhotněním
- bolestivý pohlavní styk
- bolesti pohybového aparátu
- problém s donošením miminka
- komplikovaný porod
- pokles orgánů v pánvi
- špatný psychický stav
Neposilujte pánevní dno
Často se klientky Janě Javůrkové přiznají, že nejdříve googlí, jak mohou samy svůj zdravotní problém vyřešit. Většinou najdou jako doporučené řešení Kegelovy cviky nebo možnost operativního zákroku. To by měla být až poslední možnost. Kegelovy cviky jsou soubor silového cvičení posilujícího pánevní dno. „Vtahování a stahování svalů ale vůbec nic neřeší," komentuje odbornice a pokračuje: „Svaly pánevního dna jsou v tenzi, kterou je potřeba uvolnit.“
Proč necvičit Kegelovy cviky
Protože je to moc silové a my potřebujeme udělat úplný opak. Relaxovat pánevní sval. Cvičení je ve výsledku neefektivní a stav se může naopak zhoršit. Představa, že čím bude sval silnější, tím bude funkčnější, je omyl. Pánevní dno je odrazem našich emocí. „Je to takový emoční barometr a měřič stresu,“ vysvětluje Javůrková. Můžete sama na sobě pozorovat, že pokud se leknete, zažíváte stres nebo strach, sevře se i vaše oblast v podbřišku.
Bolest při sexu
Inkontinencí problém zdaleka nekončí. Dalším tabuizovaným souvisejícím tématem je bolest při pohlavním styku. Pacientky se obracejí na své gynekology v domnění, že problém je příliš úzká vagina. Od lékařů se třeba občas dozvídají, že po porodu se to zlepší. „Ne, porod tento problém určitě nezlepší,“ upozorňuje Javůrková. „Je důležité naučit se aktivovat své pánevní dno a umět uvolňovat jeho svaly, protože za bolest při intimních chvílích může právě stažení a napětí svalů. Zkuste si pouze uvědomit svaly, o kterých se právě bavíme. Vložte si do pusy palec a sajte ho rty. Právě teď cítíte svoje pánevní dno.“
SOS při inkontinenci
Pojďme si říct, co s tímto utajovaným problémem dělat. Rozhodně nepodceňujte situaci, protože tento stav je řešitelný, a to mnohem snadněji, než byste řekla.
- Vyhledejte specialistu, který vás naučí, jak správně aktivovat pánevní dno.
- Nesnažte se to řešit sama a nehledejte informace na internetu.
- Necvičte Kegelovy cviky.
- Nemočte přerušovaně.
- Čurejte s výdechem a v uvolnění.
- Nikdy při močení netlačte.
- Nezadržujte potřebu odskočit si na WC.
- Ani nechoďte na toaletu zbytečně často.
Zdroj: vlasta.cz janajavurkova.cz