Inkontinence moči se podle některých zdrojů týká každé druhé ženy – polovina žen se s ní v životě potká, i když jen přechodně, například v těhotenství či po porodu. S nejběžnější formou, tzv. stresovou inkontinencí, při které „se to stane" kvůli kýchnutí, zakašlání či propuknutí v smích, se potýká 20 % žen ve věku kolem 45 let. To jsou velká čísla a ženy, kterých se to týká, chtějí nadále vést aktivní život, včetně letních radovánek ve vodě a u vody.

Zdroj: Youtube

U vody vás zachrání menstruční plavky

V situacích, které jsou spojené s koupáním a sluněním, mohou pomoci menstruační a inkontinenční plavky. Inkontinenční plavky vypadají jako běžné plavky, ale vevnitř v rozkroku mají speciální absorpční vrstvu, která v kombinaci s vodoodpudivou plavkovinou žádný únik nepustí z plavek ven, a to ani když se jdete koupat do bazénu nebo do moře. Na plavkách nejsou vidět žádné mapy ani skvrny, takže pobíhání po pláži za dětmi či za vnoučaty jde zvládnout bez nehody a s grácií.

Cvičte!

Slouží jako prevence, ale zároveň mohou pomoct, když už se dostanete do úzkých. Řeč je o Kegelových cvicích, tedy o posilování svalů pánevního dna. To jsou ty, které uzavírají pánevní východ a zajišťují podporu orgánů, které se v pánvi nachází. Jedná se tedy, mimo jiné, právě i o močový měchýř a trubici. Nejdřív je důležité najít ty správné svaly. Zkuste během čůrání zastavit proud. Máte? Tak to jsou přesně ty, které potřebujete posílit. Ve volné chvíli tyto svaly zatněte a držte po dobu pár vteřin, poté povolte. Během toho nezadržujte dech, naopak, a dejte si pozor, abyste používali jen svaly pánevního dna a ne třeba zadku nebo břicha. Výhodou tohoto cvičení je, že ho můžete dělat kdykoli a nikdo nic nepozná! Takže až pojedete domů z práce, můžete si zaposilovat.

Přestaňte se stresovat!

Inkontinence je často problém i psychický, mnohdy to prostě nejde z hlavy. Dávno už ale nemusíte spoléhat pouze na nepohodlné vložky. „U inkontinence je velký problém to, že i když je velmi slabá a vyskytne se jen zřídka, přivádí ženu do neustálého stresu ,co kdyby’. Menstruační kalhotky pro slabou menstruaci jsou pohodlné stejně jako běžné prádlo a zajistí ženě tolik potřebnou jistotu. Může je nosit stále nebo si je vzít třeba na sportovní aktivity, kdy je riziko nehody větší,” vysvětluje Ilona Bittnerová, zakladatelka ženského blogu Kalíšek. Existují i nové a velmi savé inkontinenční spodní kalhotky. Rozhodně se nejedná o žádnou „plenu”, která by ženě ubírala na sebevědomí. Jsou elegantní, vhodné pro střední i silnou inkontinenci a samozřejmě opakovaně použitelné. Díky merino vlně v savé vrstvě, která je přirozeně antibakteriální, se není třeba obávat zápachu.

Protáhněte si hormony

S úspěchem se na tom dá zapracovat i pomocí hormonální jógy, a to v každém věku. „Nepříjemné symptomy spojené s klimakteriem by neměly být brány jako samozřejmost a něco, s čím se žena zkrátka musí smířit. Naopak! Pravidelným cvičením hormonální jógové terapie lze tyto příznaky zmírnit či úplně odstranit. V době menopauzy už má většinou žena více času sama na sebe a zaslouží si užívat si život naplno. Ne v neustálých obavách, zda nedojde k nechtěnému úniku moči, například při hraní s vnoučaty," říká certifikovaná lektorka hormonální jógové terapie Aneta Pavliňáková.

Hormonální jógová terapie podle Dinah Rodrigues, kterou vyučuje, je ucelená sestava jógových pozic a technik pracujících nejen s fyzickým tělem, ale především s tím energetickým. Jde o kombinaci dechových technik, tělesných zámků, ásan a tibetského energetického cvičení. To všechno působí na soustavu žláz s vnitřní sekrecí a pomáhá vracet tělo i duši do rovnováhy. Autorka hormonální jógové terapie (HJT), Brazilka Dinah Rodrigues, systém vytvářela ve spolupráci s lékaři, fyzioterapeuty a zkušenými jógovými učiteli dvacet let. Ve svých 96 letech je v obdivuhodné kondici a sama je tak živoucím důkazem blahodárných účinků HJT.

Nemusíte být vyspělou jogínkou

Dobrá zpráva je, že pro cvičení HJT není potřeba mít předchozí zkušenosti s jógou. „Bude to znít až neuvěřitelně, ale hormonální jóga pomáhá od všech nepříjemných projevů menopauzy, a někdy i velmi rychle. Jen je potřeba cvičit. Jsem opravdu moc ráda, že pomáhá i s inkontinencí, která je pro mnoho žen obrovským tématem," říká Adéla Bavlšíková, rovněž certifikovaná lektorka hormonální jógové terapie podle Dinah Rodrigues a zakladatelka Centra hormonální jógy. „V sestavě hormonální jógy dochází k intenzivní práci se svaly pánevního dna ve všech pozicích. Dochází nejen k posílení, ale i uvolňování těchto svalů. A výsledky přichází opravdu rychle. Někdy stačí absolvovat kurz a inkontinence je pryč," dodává žena, jíž tato metoda zachránila mateřství.

Zdroj: Vlasta.cz, Maluna, Kalisek, Centrum-hormonalni-jogy

Související články