Nemáte čas na to, abyste každý den cvičili? Šetříte si cvičení až na sobotu a neděli? Dobrá zpráva pro vás. Výsledky studie, kterou prováděli vědci na Massachusetts General Hospital, publikované v časopise Circulation, naznačují, že je důležitější celkové množství fyzické aktivity než to, jak často trénujete.

VIDEO: Cvičení na doma pro začátečníky, podívejte se a inspirujte se!

Zdroj: Youtube

Vliv na dlouhověkost a zdraví

Výhody cvičení, byť jen párkrát týdně, pozitivně ovlivňují fyzické i duševní zdraví. Pravidelné fyzická aktivita je spojená s lepší náladou a snížením úzkosti a deprese. To je zvláště důležité v dnešní uspěchané době. Ovšem pokud nemáte přes týden čas, ale cvičíte jen o víkendu, vůbec tím nesnižujete efektivitu.

I mírné aktivity jsou přínosné

Studie, kterou prováděli vědci na zhruba 90 tisících lidech, zjistila, že „víkendoví válečníci“, kteří vměstnali týdenní cvičení do jednoho nebo dvou dnů, měli nižší riziko více než 200 nemocí.

Nejvýznamnější účinky zaznamenali odborníci u hypertenze (ve srovnání s neaktivními lidmi snížení rizika o více než 20 %) a cukrovky (snížení rizika o více než 40 %). A počítá se i mírné cvičení, jako je rychlá chůze, jízda na kole nebo domácí práce!

Objem aktivity, nebo frekvence?

Koncentrovanější „návaly“ fyzické aktivity, které preferují takzvaní víkendoví válečníci, jsou podle kardiologa Shaana Khurshida, vedoucího studie, stejně účinné, pokud jde o zdravotní výhody. „Záleží spíše na objemu fyzické aktivity než na týdenní frekvenci. Klíčem k úspěchu je také to, abyste to dělali způsobem, který vám vyhovuje,“ řekl.

Zdroj: vlasta.cz, longevity.technology, fortune.com, medicalnewstoday.com