Technika Pomodoro je nástroj pro správu času, který zahrnuje rozdělení pracovních úkolů do 25minutových intervalů a pětiminutových přestávek, které jsou naplánované mezi jednotlivými intervaly.

Zdroj: Youtube

Jak metoda vznikla

Pravděpodobně se ptáte, kdo vymyslel, že se časové intervaly budou měřit v jednotkách rajčat. Techniku Pomodoro vyvinul v roce 1987 Francesco Cirillo. Když se na univerzitě učil na zkoušky, zjistil, že se pořád snaží soustředit na knihy a učebnice. Použil kuchyňský časovač ve tvaru rajčete (pomodor v italštině znamená rajče), aby si nastavil časovač vždy na dvě minuty a řekl si, že tyto dvě minuty zůstane soustředěný. A fungovalo to. Pak nastavil časovač na delší interval a zjistil, že mu to i nadále pomáhá soustředit se na úkol.

Experimentoval s různými intervaly a zjistil, že ideální je 25 minut práce s následnou 5minutovou přestávkou. Desetiminutové intervaly byly příliš krátké na to, aby se něco stihlo, a hodinové intervaly bez přestávky byly příliš dlouhé.

Cirillovou motivací při vývoji této techniky bylo efektivně využívat čas a proměnit jej ve spojence než o něm přemýšlet jako o krutém predátorovi, kterému je třeba se vyhýbat.

Jak začít s technikou Pomodoro

·        Vyberte svůj úkol, kterému se potřebujete věnovat.

·        Nastavte 25minutový časovač.

·        Pracujte na úkolu, dokud se neozve časovač.

·        Udělejte si 5minutovou přestávku.

·        Opakujte tento formát tak dlouho, dokud úkol nedokončíte.

·        Po čtyřech pomodoro intervalech si udělejte delší 15-30minutovou přestávku.

Jak metoda funguje v praxi

Používejte časovač: Použití časovače vám může pomoci zajistit, že zůstanete na správné cestě a nepřekročíte interval, po který zůstanete bdělí. K nastavení intervalu pomodoro a přestávky můžete použít staromódní kuchyňskou minutku. Použít můžete i aplikaci časovače v telefonu, pokud chcete. Pokud pracujete na počítači, některé prohlížeče tuhle možnost časovače nabízejí v rozšíření, například Google Chrome.

Naplánujte si úkoly: Může být užitečné naplánovat si úkoly na den a odhadnout, kolik intervalů pomodoro pro každý úkol potřebujete. Rozdělte složité úkoly na seznamech úkolů na menší části, abyste je mohli snadno rozdělit do intervalů pomodoro.

Využívejte přestávky na maximum: Přestávky využijte na to, abyste se napili, nasvačili se, protáhli si nohy, nebo provedli rychlou meditaci nebo krátkou procházku. Díky tomu se budete cítit svěže, abyste se po přestávce mohli znovu pustit do práce.

Přizpůsobte si intervaly: Pokud jste vyzkoušeli techniku Pomodoro a máte pocit, že vám 25minutové intervaly pomodoro nebo 5minutové přestávky nevyhovují, můžete si načasování upravit tak, aby to bylo výhodné pro vás. Záměrem vyčlenit si čas na práci a na přestávky. Časovače s přizpůsobenými intervaly a přestávkami se někdy označují jako časovače marinara.

Výhody techniky Pomodoro

Podporuje soustředěnou práci: Vymezení časového období pouze pro práci vám může pomoci soustředit se na úkol a zabrání tomu, aby vás rozptylovaly jiné věci, jako je kontrola sociálních sítí, vykládání nádobí z myčky nebo přechod na jiný úkol.

Pomáhá vám začít: Někdy, když máte hodně práce, možná často nevíte, kde začít. Technika Pomodoro vám pomůže udělat si pořádek tím, že úkoly rozdělíte na menší, lépe zvládnutelné části, které můžete řešit jeden po druhém.

Zlepšuje efektivitu: Pokud máte tendenci prokrastinovat nebo se snadno rozptylovat, pomodoro vám pomůže lépe řídit svůj čas tím, že budete odpovědní sami za sebe. Pomůže taky efektivněji využívat čas a dosáhnout cílů.

Snižuje stres a úzkost: Pokud se blíží termín, čas se někdy stává nepřítelem a způsobuje vám stres a úzkost. Díky Pomodoro budete mít věci víc pod kontrolou a sníží se tak stres.

Zdroj: https://www.vlasta.cz/, https://www.betterup.com/blog/pomodoro-technique, https://www.verywellmind.com/pomodoro-technique-history-steps-benefits-and-drawbacks-6892111