Organismus může vodu zadržovat z různých důvodů. Často jde o špatnou skladbu jídelníčku, především pokud je v něm nadměrné množství soli nebo cukru. Paradoxně i nedostatečný pitný režim může být původcem problému. Pak také nedostatek pohybu. U žen, které trpí zavodněním častěji, jsou příčiny často hormonálního charakteru. Nepříjemné projevy zadržování vody přitom dokážou poměrně úspěšně mírnit bylinky. 

Zdroj: Youtube

Petržel 

Jednou z nejsilnějších bylinek na odvodnění organismu je petržel, kterou můžete jíst čerstvou, přidat si ji do salátů, vývarů, pomazánek, ale lze z ní připravit také odvar. Buď z jejích semínek, které seženete v bylinkářství, případně přímo z natě. Petržel výrazně zlepšuje funkci ledvin, tím pádem má dobrý vliv na hospodaření s vodou v těle. Její účinky se umocňují, když ji použijete zároveň s kopřivou dvoudomou. 

Kopřiva 

Když je řeč o nejlepších bylinkách na celkové pročištění organismu, pak kopřivu dvoudomou vidíte na prvních místech. Nejčastěji se z ní připravuje prostě čaj. Sušenou sypanou kopřivu seženete v každém obchodě s čaji, v nálevových sáčcích ji mají i v supermarketech. Vřele ale doporučujeme sypanou. Látky obsažené v kopřivě podporují tvorbu moči a spolu s tím odvádění přebytečné vody z těla. Mimo jiné je i zdrojem draslíku, jehož nedostatek je spojený se zavodněním organismu. 

Pampeliška  

Další bylinkou s významným močopudným účinkem je pampeliška lékařská. Často se o ní proto mluví jako o přírodním diuretiku. Přispívá také k očistě a posílení jater, podporuje činnost lymfatického systému a správnou látkovou výměnu v těle. Právě z těchto důvodů je skvělým prostředkem k odvodnění organismu. Na jaře můžete rostlinky sbírat a konzumovat přímo včetně kořenů. Po zbytek roku vsaďte opět na čaj. 

Ostropestřec 

Nejznámější bylinka na regeneraci jater má své místo i v tomto seznamu. Nedostatečná funkce této čističky těla totiž přímo souvisí se zadržováním vody. Otoky končetin jsou běžným příznakem špatné funkce jater. Zařaďte ostropestřec mariánský například ve formě oleje nebo si pořiďte sypaný prášek, který si můžete dát do salátů, jogurtů, ovesných kaší a podobně. Pokud si pořídíte celá semínka na čaj, nezapomeňte je podrtit. 

 Zdroj: vlasta.cz 8 Herbs for Lymphatic Drainage and Cleansing – Euphoric Herbals

Související články