Jaké si v obchodě vybrat?

Veškerá zelenina by měla být stoprocentně čerstvá, granátová jablka jsou ale přírodně konzervovaná. Nepoškozený plod vydrží po utržení měsíc bez sebemenší újmy, pokud jej uchováváte v chladničce, životnost se prodlouží na dva měsíce. Kožnatá slupka dokáže zrníčka dobře uchránit. Jablíčka už po utržení nedozrávají, proto jediné, co musíte při nákupu hlídat, je pevná neporušená slupka a čistá korunka bez náznaku plísně. Vybírejte si pokud možno tvrdé, rovnoměrně zbarvené plody.

Pod slupkou

Každé granátové jablko má kolem 600 zrníček. Pokud se k nim chcete dostat, musíte si nejdřív poradit se slupkou. Nejjednodušší a zároveň nejčistší metoda, která se osvědčila, je nejdříve odkrojit korunku, jablko rozpůlit a zrníčka vyloupávat v míse studené vody. Vnější i vnitřní slupka vyplave na povrch, zatímco zrníčka se usadí u dna. Nezašpiníte si při tom oblečení červenou šťávou, která se těžko pere, ani vám nezežloutnou prsty z kontaktu se slupkou.

Zdroj: Youtube

Vynikající chuť

Plody komerčních odrůd se zpracovávají na džus, víno i do salátových dresinků. U nás je k dostání džus z granátových jablek, v indických a pákistánských obchůdcích můžete narazit na sušená zrníčka. Granátová jablka mohou být například fantastickou svačinkou. Ve sladké kuchyni granátovému jablku sluší minimální úprava. Bílý jogurt s medem a zrníčky je jasným favoritem mezi dezerty s nízkou kalorickou hodnotou snadnými na přípravu.

Granátové jablko lehce oslazené a promíchané se lžící růžové vody zase voní sladce jako dovolená v Tunisku. Decentně připomeneme, že i grenadina, do koktejlů přímo stvořená, je sirup z granátové šťávy. Sušená zrnka se používají jako koření do kari, z čerstvých se s mletými ořechy svaří hustá omáčka k drůbežímu masu. Vyzkoušejte třeba rýži basmati promíchanou se lžičkou římského kmínu, lžičkou mletého koriandru, zrníčky z jednoho granátového jablka a s mandlovými lupínky. Ale klidně můžete zrnka přidat jen tak do salátu, kuskusu nebo k jehněčímu.

Pro zdraví

Granátová jablka jsou dobrým zdrojem vitaminu C a kyseliny pantotenové, antioxidantů a vlákniny. Vláknina je obsažena až v samotném semínku uvnitř zrníčka. Šťáva z granátových jablek vám tedy přísun vlákniny nezaručí, zato snižuje riziko infarktu myokardu a kardiovaskulárních chorob. Pomáhá také udržet hladinu cholesterolu v normě a snižuje systolický krevní tlak. Ájurvéda používá granátová jablka pro léčbu průjmu i chřipky, ale hlavně jako protiváhu do jídelníčku, ve kterém převažují sladké a tučné pokrmy.

Granátová jablka

Granátová jablka jsou plody keře punica granatum, které dozrávají do velikosti citronu až menšího grapefruitu. Rostou v Íránu, Pákistánu, Indii, Izraeli, v zemích kolem středozemního moře i v tropické Africe. Dobře snášejí sucho a dají se snadno vypěstovat ze semínek. Některé odrůdy jsou nejedlé a slouží jen jako okrasné keře, dokonce se dají udržovat jako elegantní bonsaje.

Zdroj: časopis Překvapení

Související články