Po čtyřiceti letech menstruačního cyklu, hromadami vložek a PMS před každou další periodou, si už možná říkáte, tak a konečně bude klid. Už žádné bolesti břicha, žádné splíny a protivná nálada, sbohem křeče. Jenže dost často s příchodem menopauzy vyměníme staré zdravotní problémy za nové. Nebo některé zůstanou, třeba změny nálad. Ty se nás budou držet zuby nehty skoro pořád. Bohužel, vedlejší nepříjemné účinky na zdraví spolu s koncem menstruace nezmizí. Kdo za to může? Samozřejmě zase hormony!
Může za to progesteron a estrogen
Když tyto dva hormony fungují jako hodinky, je vše v pořádku a jsou skvělým pomocníkem ve všech fyziologických pochodech v ženském těle. Ještě před nástupem menopauzy, tedy v přípravném období (perimenopauze), začínají tyto hormony stávkovat. Objevují se poruchy vyzrávání folikulů, anovulačním cyklům, a snížení produkce progesteronu a tím i relativnímu nadbytku estrogenu.
S nástupem menopauzy estrogenu začne naopak ubývat. Mezi 45. a 55. rokem se produkce těchto dvou hormonů zpomaluje a je to přirozený konec plodného věku. Měsíční cyklus zmizí a s ním i plodnost. Bez reprodukčního systému ženské tělo nepotřebuje tolik estrogenu a progesteronu. Jenže méně těchto hormonů vede k celé řadě zdravotních problémů. Kde všude můžete pocítit hormonální nerovnováhu? A co s tím?
Jak „nakopnout“ hormony
Jde to samozřejmě hormonální léčbou nebo hormonální antikoncepcí, ale to někteří gynekologové nevidí rádi. Jednak proto, že ty ženy, které do přirozeného procesu hormonálně zasahují, se musí vyburcovat k tomu, aby hormony vysadily, což není lehké. A jednak proto, že pozdní klimakterium je rizikový faktor pro karcinom prsu, karcinom endometria i děložního čípku. Existují tedy dvě cesty – pomocí hormonální substituční léčby či hormonální antikoncepce, nebo přírodní cestou. Ta je méně spolehlivá a komplikovanější v tom, že ji musíte neustále „ladit“.
Související články
Jak vyladit hormony
Možností, jak „nakopnout“ progesteron a estrogen, je několik. Ne každá pomůže všem, ale nejlepší je otestovat a zjistit, co zabírá na vás.
- Pohyb: Ideální je hýbat se 3-4x týdně po dobu aspoň třiceti minut.
- Příjemné naladění: Ke stabilizaci progesteronu pomáhá, když se obklopíte příjemnými věcmi, které způsobí celkové uvolnění.
- Méně stresu: Když budete mít méně stresu, bude se tvořit méně stresového hormonu kortizolu.
- Méně kávy a méně alkoholu: Kofein stimuluje nadledvinky podobně jako stres, takže začne stoupat cukr a zase klesat. Kofein zvyšuje vylučování kortizolu, který snižuje tvorbu progesteronu.
- Bylinky: Hladinu progesteronu zvyšuje drmek obecný neboli mnišský pepř. Stačí přidat do jídla 500 mg denně. Červený jetel je výborný při nízké hladině estrogenu, šalvěj pomáhá při návalech a pocení. Kvalitu spánku zlepšují chmel a heřmánek či levandule. Ženšen pravý pomáhá při kolísání hladiny kortizolu a pro vyvážení hladiny estrogenu. Skvělý je také chřest hroznovitý, který pomáhá při duševní nepohodě a je to přírodní fytoestrogen.
- Zdravé bakterie: Bakteriální nerovnováha ve střevech narušuje správné vylučování estrogenů z těla. Přidejte do jídelníčku probiotika nebo více živých jogurtů.
- Vláknina: Nerozpustná vláknina se váže na přebytek estrogenu v zažívacím traktu, který je tělem vylučován? Vláknina tedy pomůže re-absorpci volně plovoucího estrogenu. Patří sem otruby, jablka, hrušky, rajčata, lilek či ořechy.
- Fyotestrogeny: Jezte slabě fytoestrogenní potraviny, které působí proti účinkům estrogen, jako je lněné semínko, jablka, hrušky, bobuloviny, oves, klíčky.
Jak na návaly a pocení
Návaly poznáte snadno, jde o nepříjemný pocit tepla, který se vám probudí někde v hrudníku a stoupá nahoru až do obličeje. Někdy to trvá pár minut, jindy půl hodiny a může ho provázet i pocení, zejména na čele a na rukách. Dochází k nim nejčastěji v noci, ale bohužel to není pravidlo.
Proč se dějí? Změny koncentrace estrogenů způsobí, že mozek začne nadměrně reagovat na nepatrné výkyvy teploty. Jak si pomoci? Mezi spouštěče patří stres, horko, cigaretový kouř, alkohol, kofein, těsné oblečení a kořeněná jídla. Snižujte tedy teplotu v bytě a hlavně v ložnici, jezte vhodné potraviny (jídlo jezte spíše vlažné než horké, dopřávejte si studené saláty, místo kávy si dejte sklenku vody). Na návaly a pocení jsou skvělé šalvěj lékařská či ploštičník hroznový.
Související články
Jak na zvýšený cholesterol
Hladina cholesterolu u žen je více než třikrát vyšší u žen nad 40 let než u žen mladších. A jakmile vstoupí ženy do menopauzy, cholesterol ještě v průměru o deset až patnáct procent vyskočí nahoru. Vysoký cholesterol je klíčovým rizikovým faktorem pro srdeční onemocnění. Bohužel, jeho zvýšení dost často ani nepostřehnete, zvláště když vás trápí jiné symptomy, jako jsou návaly či přibírání na váze. K zvýšenému cholesterolu vede sedavý životní styl, nezdravý jídelníček a nadváha.
Hnacím motorem této změny je pokles hladiny estrogenů. Prvním krokem tedy je přiznat si, že se blížíte do přechodu a že je načase „zkontrolovat“ svoje zdraví. Ke snížení cholesterolu někdy stačí omezit živočišné tuky, zvýšit konzumaci omega-3 mastných kyselin, přidat pohyb (pokud tedy nemáte kolena v háji) a konzumovat méně jednoduchých cukrů.
Jak na přibírání na váze
Jste si jistá, že to nepřeháníte s těmi čokoládovými sušenkami? Faktem je, že v menopauze je ženský metabolismus skutečně pomalejší. A to zejména proto, že v tomto období se snižuje produkce hormonů štítné žlázy. Ty jsou zodpovědné za regulaci metabolismu tuků, sacharidů, bílkovin a celkového metabolismu. Metabolismus je pomalejší i proto, že s věkem ubývá svalové hmoty.
Proto je nutné upravit jídelníček ideálně ještě před nástupem menopauzy, tedy po 45. roce, přidat pohybovou aktivitu, abyste do menopauzy vkročila s určitou hmotnostní rezervou. Důležité je snažit se zůstat v kondici, takže budete buď méně jíst, nebo se více hýbat. Nebo obojí, když to jde. Pohyb je super, protože budujete svaly a čím více svaloviny, tím více budete spalovat energii (tedy i kalorie).
Jak na nespavost a úzkost
Zkuste jíst pravidelně a menší porce, večer před spaním si zacvičte něco mírnějšího, vhodné určitě není žádné těžké jídlo. Brzděte se v konzumaci alkoholu a kofeinu, pití kávy i alkoholu zvyšuje tělesnou teplotu, takže se bude hůře spát. Po víně možná snáze usnete, je ale pravděpodobnější, že se v noci budete budit a ráno se vzbudíte celá rozlámaná. Na nespavost a úzkost jsou vhodné nejrůznější bylinky, například třezalka (pomůže i s kolísáním nálady, podrážděnosti), kozlík lékařský (je dobrý na neklid, špatnou koncentraci i nespavost), chmel (na spánek i nervozitu) či meduňka (uklidňuje, uspává, pomáhá při migréně i bolestech břicha).
Zdroj: Vlasta.cz gennev.com