V České republice se léčí s nemocemi štítné žlázy přes 600 tisíc lidí, ale podle odborníků desetitisíce dalších ani netuší, že nějaký problém s tímto orgánem mají. Dřívější jasné příznaky, jako je například struma (vole), se už totiž skoro nevyskytují, protože byly způsobeny nedostatkem jódu, a ten díky jodizaci soli de facto zmizel. Zjistit tedy, že má vaše štítná žláza problém, není až tak snadné. Onemocnění štítné žlázy je často bezpříznakové a problém nezřídka odhalí až laboratorní vyšetření. Nebo naopak, obtíže máte, ale výsledky krve jsou v normě, což ale neznamená, že žádné potíže nemáte a je nutné další vyšetření.
Pro správnou diagnózu a léčbu je tedy nezbytná komunikace mezi lékařem a pacientem. I na to se zaměřuje Týden štítné žlázy, který právě probíhá a trvá do 31. května. Letošní ročník nese podtitul Spolupráce endokrinologa a všeobecného praktického lékaře. Jaké signály vás mohou upozornit, že je načase nechat si vyšetřit štítnou žlázu?
Vaše váha se výrazně změnila
Významné a nevysvětlitelné změny vaší hmotnosti mohou být důsledek buď hypertyreózy (nadměrná činnost štítné žlázy) nebo hypotyreózy (snížená činnost štítné žlázy). Při hypertyreóze vaše štítná žláza produkuje příliš mnoho hormonu tyroxinu, který způsobuje zrychlení metabolismu vašeho těla, což vede k hubnutí i bez diety. Naproti tomu při hypotyreóze vaše tělo není schopno produkovat dostatek tyroxinu, což způsobuje zpomalení metabolismu, a tím napomáhá přibírání na váze.
Všimli jste si změn ve vašem vzhledu
Kromě kolísání vaší hmotnosti si můžete všimnout změn, které se týkají fyzického vzhledu. Můžete zaregistrovat slabší a lámavější vlasy, suchou či svědivou pokožku, otoky kloubů, nafouklý obličej nebo otoky u kořene krku. Možná nad tím mávnete rukou, ale pokud je změn více, je možná načase nechat si zkontrolovat štítnou žlázu.
Cítíte se pod psa a přepadá vás úzkost
Váš fyzický vzhled není jediná věc, kterou ovlivňují vaše hormony. Velkou roli hrají hormony štítné žlázy také v případě vaší psychiky. Hypertyreóza může způsobit, že se budete cítit úzkostně, nervózně a podrážděně, zatímco hypotyreóza může způsobit depresi. Ne vždy je na vině vaší nepohody přemíra práce nebo neshody s partnerem. Viníkem může být štítná žláza.
Jste neustále unavení a ospalí
Hypertyreóza vede k tomu, že se vám bude v noci hůře usínat a spát, což vede k únavě. Nedostatek tyroxinu u hypotyreózy zase může připravit vaše tělo o veškerou energii. Navíc u obou těchto stavů pravděpodobně zaznamenáte svalovou slabost, která způsobí, že se budete cítit unavení a poněkud opotřebovaní.
Je vám pořád horko nebo zima
Hypertyreóza může způsobit citlivost na teplo a nadměrné pocení. Když funguje štítná žláza v těle správně, její buňky produkují 65 procent energie a 35 procent tepla. Jenže v případě nemocné štítné žlázy to je jinak. Změna v hladinách hormonů tělo zmate tak, že produkuje buď příliš mnoho tepla a málo energie, nebo naopak. Citlivost na teplo a chlad může ovlivnit také vaše hmotnost. Čím více vážíte, tím je pravděpodobnější, že vám bude teplo. Lidé s nedostatečnou funkcí štítné žlázy trpí častěji nadváhou nebo obezitou. Naproti tomu lidé s hyperaktivní štítnou žlázou mívají problémy s udržením nebo zvýšením hmotnosti, takže tělo je citlivější na chlad.
Vynechává vám menstruace, ale nejste těhotná
U žen mohou problémy se štítnou žlázou ovlivnit jejich menstruační cyklus a plodnost. To platí zejména pro hypotyreózu, protože příliš málo tyroxinu může vašemu tělu ztížit uvolňování vajíček, která jsou potřebná pro ovulaci, a narušit celkovou plodnost ženy. Ženy s hypotyreózou mívají také vyšší riziko problémů během těhotenství, včetně preeklampsie a potratu.
Zdroj: Vlasta.cz pennmedicine.org