Mezi typické příznaky zánětu patří zarudnutí, teplo, otoky, bolest či únava. „Naštěstí jsou tyhle příznaky krátkodobé, měly by trvat několik hodin nebo dní. V některých případech se ale zánětlivá reakce může stát chronickou,“ říká onkolog Steve Vasilev ze Saint John’s Health Center.

Ať už máte co do činění s krátkodobým, nebo dlouhodobým zánětem, věnujte pozornost svému tělu. Jaké jsou nejběžnější projevy zánětu?

Zdroj: Youtube

Bolest

Pokud probíhá v těle nějaký zánět, je pravděpodobně doprovázen bolestí, která je prvním signálem vašeho těla, že něco není v pořádku. Tuhle bolest můžete vnímat jako pálení či pulzování.

„Bolest většinou odezní, jakmile odezní zánět, běžně se u akutních příhod léčí klidem, ledem, imobilizací, případně nasazením protizánětlivých látek, jako je zázvor, kurkuma, omega-3 mastné kyseliny. Případně pomohou nesteroidní protizánětlivé léky,“ vysvětluje specialista na léčbu bolesti Medhat Mikhael.

V případech chronického zánětu, jako jsou autoimunitní poruchy, může pomoci dlouhodobé užívání nesteroidních protizánětlivých léků, kortikosteroidů, imunosupresiv, léků proti bolesti a dlouhodobá fyzikální terapie.

Horečka

Během infekce se vaše přirozená tělesná teplota zvyšuje, aby pomohla vašemu imunitnímu systému bojovat s infekcí. To má za následek horečku, protože mnoho forem bakterií a virů není při vyšších teplotách schopno správně fungovat.

Nadměrně aktivní imunitní systém může způsobit vlny horečky nebo trvale vyšší než průměrnou tělesnou teplotu. Horečky se mohou zhoršit během vzplanutí imunitního systému, což může u některých lidí také vést k malátnosti a chronické únavě.

Únava

Když vaše tělo bojuje se zánětem, spotřebovává spoustu energie – a proto se můžete cítit obzvlášť unavení, i když se vám zdá, že spíte dostatečně. „Ospalost způsobená zánětem může být důsledkem řady věcí, jako je infekce, potravinová intolerance nebo autoimunitní porucha,“ říká internistka Denise Pate.

Doporučuje co nejvíc odpočinku a zařazení protizánětlivých jídel do jídelníčku – čerstvé ovoce, zelenina, ořechy a zdravé tuky.

Změny kůže

Zánět může také způsobit změny na kůži, jako je zarudnutí, svědění, vyrážka a kopřivka. „Tyto příznaky jsou často známkou toho, že se tělo snaží se zánětem bojovat, ať už kvůli infekci, autoimunitní poruše, nebo alergické reakci,“ říká Steve Vasilev.

„Můžou to být lokální kožní změny nebo změny více rozšířené, pokud signalizují obecný problém ve vašem těle, jako je alergická reakce na něco, co jste požili,“ říká.

Problémy s dýcháním

Pokud trpíte zánětem plic, můžete pociťovat potíže s dýcháním, sípání, kašel a dušnost. Může k tomu dojít v reakci na infekce, alergie nebo chronická plicní onemocnění, jako je astma nebo CHOPN (chronická obstrukční plicní nemoc).

Léčba může zahrnovat užívání léků nebo inhalátorů, nutné je také vyhnout se spouštěčům, které mohou zhoršit zánět, jako je znečištění ovzduší nebo cigaretový kouř.

Bolesti hlavy

Bolesti hlavy, stejně jako migrény, jsou neuvěřitelně časté a postihují jednoho ze sedmi dospělých na celém světě. Někdy je na vině zánět – který může být důsledkem křečí svalů, krevních cév nebo může mít neurologický původ.

„Předpokládá se, že je to způsobeno uvolňováním zánětlivých chemikálií, jako jsou prostaglandiny, které mohou senzibilizovat receptory bolesti, říká Steve Vasilev.

Je důležité identifikovat základní příčinu bolesti hlavy a dodržovat doporučený léčebný plán, který může zahrnovat léky, změny životního stylu a techniky snižování stresu.

Změny nálady

Změny nálady mohou být výsledkem mnoha faktorů – a zánět je jedním z nich. Pokud je zánět zapříčiněn například depresemi nebo úzkostnou poruchou, zánětlivé chemikálie mohou působit na neurotransmitery v mozku. To může mít vliv i na vaši náladu.

Zduřené lymfatické uzliny

Když vaše tělo bojuje s infekcí, vaše lymfatické uzliny obvykle natečou – ale tuto reakci může vyvolat i zánět. „Lymfatické uzliny jsou součástí imunitního systému, takže otoky se mohou objevit jako reakce na infekce a autoimunitní poruchy,“ říká doktor Steve Vasilev. V případě infekce se uzliny obvykle do dvou až tří týdnů dostanou do normálu.

Problémy s trávením

Pokud pociťujete jakýkoli typ žaludečního nepohodlí, včetně plynatosti, nadýmání a průjmu, může být ve vašem trávicím traktu nějaký zánět. „Váš imunitní systém se snaží bojovat s patogenními bakteriemi ve vašem střevě,“ říká specialistka na výživu Josephine Connolly-Schoonen.

V tomto případě se zánět léčí bylinkami nebo léky ke snížení množství nezdravých mikrobů, k hojení střev a k obnovení zdravé mikroflóry.

Zdroj: vlasta.cz, marthastewart.com, verywellhealth.com, everlywell.com

Související články