Konečně to všude začíná pučet a kvést. Přichází čas vyrobit si vlastní medicíny. Čaje, sirupy a šťávy patří k tomu nejjednoduššímu způsobu, jak vyléčit běžné nemoci.

Zdroj: Youtube

Odvar, nálev nebo výluh

Zmíněné metody mají společný cíl: extrahování aktivních látek z rostlin jejich namáčením ve vodě. Liší se výchozím rostlinným materiálem (stonky, květy, listy, kůra), dobou přípravy a teplotou vody. Celková účinnost pak už závisí na vybraných rostlinách. Příroda nám jich nabízí škálu na (skoro) každý neduh: nespavost, trávicí potíže, kožní problémy, poruchy krevního oběhu, bolesti v krku. Jaký je v nich rozdíl?

ODVAR

Při přípravě odvaru se vloží do studené vody tvrdé části rostlin (kořeny, stonky, kůra…), směs se přivede k varu a nechá několik minut vřít, na závěr se přefiltruje. Tvrdé části rostlin jsou ty nejodolnější, proto je k extrahování jejich aktivních látek zapotřebí právě delší doba varu.

NÁLEV

Při jeho přípravě se využívají křehčí části rostlin (květy a listy). Ty už není třeba vařit (jejich aktivní látky jsou méně stabilní), ale stačí přelít je vroucí vodou, nechat několik minut odstát a pak přefiltrovat.

VÝLUH

V tomto případě se rostlinné části máčí ve studené vodě (zpravidla po dobu několika hodin). Často se připravuje výluh ve spojení s odvarem či nálevem, aby z jedné rostliny mohly být extrahovány různé aktivní látky.

Sirupy

Nejčastěji si pro sirup chodíme do lékárny, ale proč se nepustit do jeho výroby a různé bolesti v krku nezahánět touto vlastní lahůdkou. Ale pozor, kvůli vysokému obsahu cukru by měla být jejich konzumace jen umírněná. Jak ho připravíte? Nakrájené ovoce vložte do cedníku s plátnem a vymačkejte šťávu. Přidejte cukr (stejnou váhu jakou má odstředěná šťáva) nebo med (poloviční váhu šťávy) a společně za pravidelného míchání vařte, dokud nedocílíte charakteristické sirupové konzistence. Nechte vychladnout. Pokud máte odšťavňovač, můžete ho použít též.

Medy

Pampeliškový nebo sedmikráskový med nejsou medy ve své podstatě, ale díky podobné konzistenci se přídomek tak vžil, že už jim nikdo jinak neřekne. Pampeliškový se doporučuje užívat na kašel a rýmu. Není však vhodný pro alergiky. Sedmikráskový urychluje metabolismus, posiluje imunitu a podporuje vykašlávání.

Pampeliškový a sedmikráskový med

Doba přípravy: 15 minut vaření, den na odležení a pak další cca 2 hodiny vaření

Suroviny na cca 40 g medu:

  • 250 květů ráno nasbíraných pampelišek nebo 500 květů sedmikrásek
  • 1 litr vody
  • 1 citron
  • 1 kg cukru

Postup:

  1. Květy zbavte hmyzu, zalijte litrem vody a přidejte k nim nakrájený citron (řádně omytý nebo v biokvalitě). Směs 15 minut vařte mírným varem a nechte do druhého dne odstát.
  2. Výluh slijte přes plátno do hrnce, přidejte cukr a vařte do zhoustnutí. Horký med naplňte do sklenic, zavíčkujte. 3. Sedmikráskový med se připravuje stejně, jen květů musí být dvojnásobek.

Zdroj: časopis Vlasta