„Já mám dneska depku“ je věta, kterou nejspíš řekl alespoň jednou v životě každý z nás. Ve většině případů se ale o depresi v tu chvíli nejedná. Určitě je však dobře, že už je dávno pryč doba, kdy jsme se za své psychické problémy styděli.
Péče o duševní zdraví je totiž stejně důležitá jako o to fyzické. Nejčastěji se jedná o deprese a úzkosti. Ačkoli jsou příznaky těchto onemocnění podobné, přesto se najdou určité rozdíly.
VIDEO: Tohle jsou tělesné příznaky úzkostí a depresí, podívejte se!
Úzkosti doprovází neustálý pocit strachu
Člověk, který má úzkosti, se nemůže zbavit pocitu strachu, napětí a obav z budoucnosti. Kvůli tomu pak přicházejí problémy se soustředěním, zažíváním, ale také spánkem. Jakmile přijde nával úzkosti, dojde k rozbušení srdce, třesům, nadměrnému pocení. Podobné stavy občas připomínají ty, jež prožívají lidé, kteří prodělali infarkt.
„Úzkost začneme považovat za chorobnou, pokud trvá příliš dlouho, její příznaky jsou hodně intenzivní, objevuje se často a v situacích, kdy člověku nehrozí reálné nebezpečí,“ prozradila webu Ordinace MUDr. Lenka Trdlová z Psychiatrické nemocnice v Bohnicích.
U depresí je jen jeden pocit – vše bude špatně
Depresivní pocity nejsou jen o smutku. Osoby s depresí se neobávají toho, co bude. Mají totiž v hlavě jen jeden scénář – takový, že vše dopadne špatně. Podobné stavy často doprovází přejídání, nebo naopak nechuť k jídlu. Objevují se i bolesti svalů, hlavy a zad.
„Lidé s depresí se mohou vinit za věci, které neudělali, mohou si přestat věřit v situacích, které dříve zvládali, také se objevují potíže se spánkem, mění se chuť k jídlu, zhoršuje se soustředění. Tito lidé mohou mít pocit, že mají poruchy paměti (tzv. pseudodemence). Bývají přítomny myšlenky na sebevraždu,“ popsala Lenka Trdlová.
Hlavně psychické problémy neléčit alkoholem
Velmi často se stává, že lidé své psychické problémy neřeší. Hledají pak útěchu na dně sklenky s alkoholem. „Alkohol ‚rozpouští‘ úzkost a přechodně může zlepšit náladu. Platí však, že alkohol je jeden z nejsilnějších depresogenů, takže v konečné fázi průběh deprese zhoršuje a úzkost prohlubuje,“ popsala Trdlová, jak během podobných stavů působí alkohol.
Hlavně na to přijít včas
V obou případech je klíčové psychické onemocnění co nejrychleji rozpoznat a začít ho léčit. Úzkosti i deprese mohou doprovázet řadu tělesných onemocnění, a to jak akutních, tak i chronických. Je proto vhodné doplnit návštěvu psychiatra i vyšetřením celkového tělesného stavu. Pomůže to i pro pozdější nasazování léků.
Antidepresiva jako první volba
Deprese a úzkosti se shodně léčí psychoterapií a psychofarmaky, přičemž nejrozšířenější jsou antidepresiva. V případně akutního zhoršení se pak přechodně využívají i benzodiazepiny (diazepam, alprazolam). Tyto preparáty patří mezi anxiolytika, tedy laicky řečeno léky, které rozmělňují úzkost. Nevýhoda je, že při jejich dlouhodobém užívání vzniká závislost.
Zabírá i síla přírody
Možná si říkáte, jestli na úzkosti či deprese nefunguje i něco jiného než jen antidepresiva. Spolehlivě a podobně efektivně bohužel nikoliv. Stavy přepětí mysli či špatnou náladu ale mohou zlepšit éterické oleje z levandule či meduňky. Vhodné jsou také relaxační masáže, jako je ájurvédská či čínská energetická.
S psychickými problémy pomáhá také pohyb. Náročnější fyzické aktivity přímo produkují hormon štěstí, a to dokonce s okamžitým účinkem. Při těžších depresivních stavech ale bývá složité se k fyzické aktivitě odhodlat.
Pozitivní účinky na psychické zdraví mají také bylinky. Nejznámější jsou v tomto případě třezalka či kozlík lékařský. Pomáhají uklidnit organismus a zahánějí pocity úzkosti. Zabírají na deprese, stres a nespavost.
Zdroj: vlasta.cz, senzamedical.cz, adicare.cz, ordinace.cz, kondice.cz, Healthline