Horké léto s sebou nese nemalá zdravotní rizika. Pokud se nebudete dostatečně chránit před ostrými slunečními paprsky, můžete si snadno přivodit spáleninu či dokonce úpal nebo úžeh, které vám pak mohou nehezky zkomplikovat dovolenou. A to nechce nikdo. Přesto se někdy i přes veškeré snahy začervenalé kůži nevyhneme.
Jaká je nerychlejší první pomoc na spáleniny od slunce?
- Dostatečně odpočívejte. Spánek je alfou a omegou regenerace.
- Pijte hodně tekutin. Nejlépe čistou neperlivou vodu.
- Hydratujte pokožku krémy se zklidňujícími složkami. Ideální je panthenol nebo aloe vera. Obsahuje látku zvanou aloin, která snižuje zánět. Pomůže také zvlhčit pokožku a zabránit loupání.
- Užívejte nesteroidní protizánětlivé léky (například ibuprofen). Pomohou snížit zánět a bolest.
- Vyhněte se užívání tabáku. Kouření narušuje přirozený proces hojení.
- Vyhýbejte se dalšímu pobytu na slunci. Spáleniny zakryjte oblečením, nezapomeňte na opalovací krém.
- Dejte si chladivou koupel. Studená koupel nebo sprcha pokožku zklidní, poté na ještě vlhkou kůži naneste hydratační krém.
- Přikládejte studené obklady. Použití studeného obkladu na kůži – ale ne přímo na spálenou oblast – v krátkých intervalech krátce po pobytu na slunci může pomoci odvést přebytečné teplo z pokožky a snížit zánět.
- Zkuste ovesnou koupel. Může pomoci zklidnit pokožku a snížit podráždění. Připravíte ji přimícháním několika lžic jedlé sody a asi šálku ovsa do studené či vlažné lázně.
Mějte na paměti, že spálené kůže slunečními paprsky se nelze zbavit přes noc. Mírné příznaky spálení sluncem obvykle vymizí do 3 až 5 dnů, závažnější spálení pak může přetrvávat i několik týdnů. Jinými slovy, čím vážněji se spálíte, tím déle bude vašemu tělu trvat, než poškozenou vrstvu kůže nahradí.
To, jak rychle se vaše tělo zotaví po spálení od slunce, ovšem ovlivňuje také celá řada faktorů, jako například věk, životní návyky nebo celkový zdravotní stav. Jsou to například:
- cukrovka
- kouření
- podvýživa
- obezita
- chronický stres
- arteriální onemocnění
- špatný cévní oběh
Komu hrozí zvýšené riziko spálení?
- lidem se světlou kůží
- těm, kteří se už v minulosti na slunci spálili
- uživatelům léků, které mohou zvýšit citlivost na slunce, jako například antibiotika nebo antikoncepční pilulky
- lidem, kteří pečují o pleť produkty, o nichž je známo, že zvyšují riziko spálení sluncem, jako retinoidy a benzoylperoxid
Nejsilnější a nejškodlivější je sluneční záření mezi 10:00 a 16:00 hodinou v létě, v zimě pak mezi 9:00 a 15:00 hodinou, kdy je naše část Země nejvíce vystavena Slunci. V tomto časovém rozmezí bychom se proto přímým paprskům měli raději vyhnout a schovat se do stínu.
Zdroj: vlasta.cz How to Treat Sunburn Fast: Factors and More (healthline.com)