Střevní mikrobiom je soubor bakterií, kvasinek, hub, virů a prvoků, které se vyskytují v těle i na jeho povrchu. Zdravý mikrobiom je přitom zásadní pro naše zdraví i zdravou hmotnost. „Střevní mikroflóra má vliv při rozvoji obezity a hraje významnou roli i při různých zánětlivých, metabolických, psychických, alergicích, autoimunitních, kardiovaskulárních a dokonce i nádorových onemocnění,“ potvrzuje důležitost střevních bakterií zakladatel Živiny Martin Kudera.

Mikrobiom ovlivňuje genetika

„Vliv na mikrobiom může mít typ porodu, kojení, prostředí, braní antibiotik a dalších léku, kouření, stres a v neposlední řadě strava,“ říká zakladatel české farmy Martin Kudera. Fitness trenérka Tereza Kompánková dodává, že kromě jídla dopomáhá ke zdravému zažívání fyzická aktivita.

Trpíte střídáním zácpy a průjmu?

Chronická zácpa i průjem nejčastěji informují o tom, že vaše střeva trpí. Hlavně nedostatkem vlákniny, která by zbavila střevo odpadu, ale také vitaminů a minerálů. Pokud zácpu a průjem, případně jejich ustavičné střídání, měsíce či roky prohlížíte, zařadit syrové ovoce, zeleninu či ovesné vločky do stravy a vyhodit vše smažené a nezdravé jen na týden nepomůže. Střeva potřebují přeprogramovat od základu.

Projímadlo není řešení

Napadne vás jako první projímadlo? Můžete jej použít, ale pouze výjimečně. Na klystýr zapomeňte okamžitě. Střevo se nepotřebuje zbavit nánosů, které údajně produkují toxiny. Buňky tlustého střeva se obměňují každé tři dny, na jeho stěnu se tedy těžko může něco nalepit a zůstat tam. Peristaltika, pohyb střev, navíc posouvá střevní obsah stále směrem ke konečníku.

Čistěte správně

Cesta, která vám určitě neublíží a navíc přinese dlouhodobé výsledky, je pomalejší a poctivější. Nejedná se o jednorázové vypláchnutí střeva, ale o kompletní přestavbu jídelníčku, aby mohlo střevo vykonávat svou samočisticí funkci tak, jak to umí nejlépe. Pokud jste doposud jedli hlavně stravu bohatou na tuky, živočišné bílkoviny, jednoduché sacharidy, konzervanty, nedivte se, že jim to šlo těžko. Na talíř patří vláknina, mléčné kultury a trávicí enzymy!

Přemýšlejte

Radikální řez nemá smysl. Jezte normálně, ale nezapomínejte na dostatek vlákniny, probiotik a chlorofylu. Nejde o to, abyste přestali jíst, ale abyste jedli střídměji a zaměřili se na potraviny, které zlenivělý střevní trakt rozhýbou. Ideálně si jídlo rozdělte na tři části, polovina by se měla skládat z čerstvé zeleniny, čtvrtina z bílkovin a čtvrtina ze složených sacharidů. Podstatou účinné detoxikace trávicích orgánů není krátkodobě dodržovat velmi přísnou dietu, a poté se vrátit k zažitému životnímu stylu, ale změnit stravovací návyky natrvalo, zejména trpíte-li chronickým onemocněním.

Nastartujte den na vlákninu bohatou snídaní

Snídat, či nesnídat? V případě střevní mikroflóry může nutričně bohatá snídaně nastartovat ranní zažívání a podpořit vyprázdňování. Vhodnou volbou jsou celozrnné ovesné vločky dochucené čerstvým ovocem nebo třeba oříškovým máslem. Vysoký obsah vlákniny a vody je rychlou vstupenkou na toaletu. „Neslazené ovesné vločky jsou díky vysokému obsahu kvalitních sacharidů, vlákniny a vitamínů skupiny B vhodné i jako svačina nebo předtréninkové jídlo,“ dodává trenérka Tereza Kompánková.

Vypijte to!

Pokud zapomínáte na sklenici vody, ani strava vás nezachrání. Ideální jsou dva litry tekutin denně. Čistou vodu doplňte čaji z kořene puškvorce, měsíčku lékařského, žebříčku obecného, ​​anýzu, fenyklu, z kopřivy a zeleninově-ovocnými šťávami. Ale zelenými kvůli chlorofylu. Určitě v nich snesete čekanku, zelenou kapustu, hlávkový salát, mangold, rukolu, pampelišku, špenát, mátu, bazalku, petrželku. Vzdát se nemusíte ani kvalitní černé kávy, šálek může výrazně zkrátit čekání na toaletu. Neměli byste však překračovat hranici 4 šálků kávy za den. Martin Kudera radí: „Vypijete ráno nalačno malého panáka vody s nefiltrovaným octem. Tím zaručeně podpoříte přátelské bakterie ve vašich střevech.“

Jezte fermentovanou zeleninu

„Fermentované produkty působí příznivě na naše zdraví, protože obsahují vlákninu a probiotika, které nám zajišťují rovnováhu střevní mikroflóry, podporují trávicí systém a imunitu. A protože až 70 procent imunity se tvoří ve střevech, potřebujeme vyživit přátelské bakterie, které se tam nacházejí. Kimchi salát je jednou z nejlepších možností,“ doporučuje Martin Kudera. Kromě fermentovaného zelí však můžete dát přednost i jiným fermentovaným potravinám. Střevu prospěšné bakterie zvané laktobacily obsahují i některé jogurty nebo kefíry.

Kefír pomáhá i proti nadýmání. Které další potraviny do jídelníčku zařadit?

O problémy lehčí

Pokud střevu dodáte to, co mu chybí, střevní sliznici, jako největší imunitní orgán těla, ozdravíte a v trávení i v ostatních procesech v organismu nastolíte rovnováhu. Upraví se tak vyprazdňování, zmizí zápach z úst, zhubnete, zmizí vám vyrážka, hemoroidy, upraví se tlak, přestane zlobit srdce, zmírní se bolesti, únava, deprese. Pokud však problémy přetrvají, navštivte lékaře – pomůže najít příčinu v jiné části trávicího traktu nebo ve zbytku těla.

Netrávíte náhodou i stres?

Chronický stres v práci nebo v rodině se podepíše i pod tím, jak často sedíte na záchodě. Stres totiž přepne tělo do obranného režimu a u mnoha lidí se napětí přenáší právě do trávicí soustavy. Stresujete-li z maličkostí, příčinou může být nedostatek hořčíku. Tělo denně potřebuje tři sta až čtyři sta dvacet miligramů zvenčí. Nejvíce jej naleznete v banánech i semínkách. Vstřebávání hořčíku podpoří také koupel, obklad nebo zábal v magnéziové soli.

Nezapomeňte na pravidelný pohyb

K rozhýbání střev či rovnou při zácpě je účinným řešením fyzická aktivita. To potvrzuje i trenérka Tereza Kompánková, která tvrdí, že díky pohybu dochází k podpoře peristaltiky střev a k rychlejšímu průchodu částečně strávené potravy gastrointestinálním traktem. „Zařaďte cvičení v posilovně, běhání, plavání, svižné procházky či jakýkoliv jiný druh pohybu do svého života a zlepší se vám nejen zažívání, ale i vaše fyzická kondice. Pravidelný pohyb je i správnou cestou ke štíhlejšímu tělu,“ uzavírá Tereza Kompánková.

Zdroj: Vlasta.cz, Zivina.cz, Contours.cz